Mavi yıldız !.. Yok olma ile karşı karşıya...

Mayıs-Haziran aylarında çiçekleniyor...

Mavi yıldız !.. Yokalma ile karşı karşıya...

Doğadaki son örnekleriyle varolma çabasını sürdürüyor…Doğal Hayatı Koruma Derneği ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Mavi Yıldız'ı korumak için işbirliği yapıyor. Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin nesli çok tehlikedeki türler arasına aldığı Mavi Yıldız korunmaya çalışılıyor.

 

Mavi yıldız Koruma Projesi çalışmaları Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi işbirliğinde Haziran 2006’da başladı. Projede, İstanbul’un ve Türkiye’nin en nadir bitkilerinden biri olan mavi yıldızın doğal yaşam alanlarında (in-situ) korunması, yeri dışında (ex-situ) üretime alınması ve doğal yaşam alanlarında (habitat) çoğaltılması amaçlanıyor.

Mavi Yıldız
(Rhazya orientalis Decne. ,  “vahim (CR)”]
Mavi yıldız, Türkiye’nin kuzeybatısı ve Yunanistan’da yalnızca bir kaç yerde doğal olarak yetişen mavi çiçekli bir bitki. Türkiye’de Bursa ve Balıkesir ovaları ve İstanbul’da yalnızca bir kaç yerde, Yunanistan’da bir havzada sınırlı olarak yetişiyor. Doğal yaşam alanları olan mevsimlik su basar orman açıklıkları ve meralarda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Mayıs-Haziran aylarında çiçeklenen bu çok nadir bitkinin odunsu gövdesi yaklaşık 60 cm’ye kadar boylanır. Mavi yıldız Zakkumgiller familyasından (Apocynaceae) olup, yaprakları ve çiçekleri zakkuma benzer.  
 
Mavi Yıldızın IUCN Tehlike Kategorisi: Cr [Vahim (Çok tehlikede)]
IUCN (Dünya Doğayı Koruma Birliği) bitki ve hayvan türlerinin karşı karşıya bulundukları tehlikelere göre sınıflandırılabilmesi için tehlike kategorileri ve bu amaçla da bir kriterya hazırlamıştI.  Her ülke nesli tehlike altında bulunan bitki ve hayvan türlerini bu kategorilere ve kriteryaya göre listelemekte (Kırmızı Kitap) ve bu listeyi düzenli olarak güncellemekte. Türkiye’de böyle bir liste ilk kez 1989 ve ikinci kez de  “Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı” (Ekim ve ark.) adıyla 2000 yılında yayımlanmıştı. 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com