Dikkat Ormanda Kamera Var !

Orman yangınlarıyla mücadele için küçük göletler ve kameralar...

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarıyla mücadele için 10 kritik noktada kamerayla gözetleme yapılacağını, ormanlara kurulacak küçük göletlerden ise helikopter ve söndürme araçlarıyla yangına hızla müdahale edileceğini bildirdi.

Bakan Eroğlu, yaz sezonunun başlaması nedeniyle Bakanlıkta düzenlenen 'Orman Yangınları İle Mücadele Eylem Planı Toplantısı'nda alınacak önlemleri açıkladı. Yangınlarla mücadelede bu yıl teknolojik olarak daha da ileriye gittiklerini anlatan Eroğlu, "Geçen yıl fevkalade kurak olmasına ve hava sıcaklıklarının son derece yüksek olmasına rağmen biz diğer ülkelere, İtalya, Suriye, Portekiz ve Yunanistan'a nazaran çok daha başarılı olduk'' dedi.

Komşu ülkelere de destek verdiklerini belirten Bakan Eroğlu, geçen yıl Suriye'de çıkan yangına müdahale ederek hem o bölgedeki köylerin yanmasını, hem de yangının Türkiye'ye sıçramasını önlediklerini dile getirdi. Eroğlu, Akdeniz Bölgesi'nin nem, sıcaklık ve insan hareketliliği nedeniyle orman yangınları açısından riskli bir bölge olduğunu ifade etti. Ormanın, bir ülkenin akciğeri olduğunu söyleyen Eroğlu, Türkiye'deki ormanların 74 milyon ton karbondioksiti yutak kapasitesi bulunduğunu, ağaçlandırmalarla bunu 120 milyon tona çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bakan Eroğlu, Orman Yangınları Eylem Planı'nı 3 aşamada gerçekleştirdiklerini belirterek, ilk aşamada yangını eğitimle önlemeye çalıştıklarını anlattı. İkinci aşamada orman içinde küçük göletler ve havuzlar inşa ederek helikopter ve yangın söndürme araçlarının su almasını hızlandırdıklarını belirten Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü ile bazı sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle şu anda 350 gölet ve havuz yapıldığını bildirdi. Türk Hava Kurumu'ndan 15 uçak kiraladıklarını, 15 helikopteri kiralama sürecinde olduklarını kaydeden Eroğlu, 10 kritik noktaya kamera yerleştirildiğini, bunlar aracılığıyla yangına çok kısa sürede müdahale edilebildiğini aktardı. Yangınla mücadelenin üçüncü safhasında yanan alanları ağaçlandırmanın yer aldığını anlatan Eroğlu, şunları söyledi:

"Vatandaşlarımız nazarında 'Orman varlıklarımız azalıyor' şeklinde kanaat var. Hayır, orman varlıklarımız günbe gün artıyor. Orman servetimiz her yıl artıyor. Yanan ormanlarla ilgili yanlış bir kanaat var. Hükümetimizin göreve başladığı 2003 yılından itibaren bütün orman alanları uydudan sıkı kontrol altına alınmıştır. Geçmiş yıllarda, bizden önce bazı alanlar yakılıyordu, işgal edilmeye cüret ediliyordu. Ama şu anda yanan orman alanlarının tamamı hemen etrafı çevrilmek ve uydudan kontrol edilmek suretiyle bir yılı geçmeden ağaçlandırılıyor. Vatandaşlarımıza açıkça ifade edeyim: Bundan böyle bir santimetre kare dahi yanan orman alanının işgali veya bunun üzerine yapı yapılması mümkün değildir. Buna da asla müsaade etmeyiz. Nitekim geçen sene yanan orman alanları, Aydın ve Bodrum'daki alanları geçen ay ağaçlandırdık."

Bakan Eroğlu, pek çok yangının sigara izmaritleri yada söndürülmeyen odunlardan çıktığını belirterek vatandaşlardan hassasiyet beklediklerini vurguladı. Bir santimetrekare dahi yanan orman alanının işgalinin veya bunun üzerine yapı yapılmasının mümkün olmadığını ifade eden Eroğlu, 'Buna asla müsaade etmeyiz. Nitekim geçen sene yanan orman alanları, Aydın ve Bodrum'daki alanları geçen ay ağaçlandırdık'' dedi.

Eroğlu, 'Yangınların faillerini kamerayla bulmayı düşünüyor musunuz?' şeklindeki soruya karşılık, çok sıkı bir takip yapılacağı uyarısında bulundu.

Bakan Eroğlu ve Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Marmaris Kovalıca'daki ormanda çalıların yakılmasıyla oluşturulan suni yangının kamera sistemiyle belirlenmesi ve söndürülmesi tatbikatını da idare etti. Eroğlu, operasyon sırasında cep telefonuyla yangın söndürme ekibiyle görüşerek tatbikat hakkında bilgi aldı. Eroğlu, tatbikat sırasında suni yangın çıkaran ekibe, "Fazla yer yakmayın" şeklinde espiri yaptı. Kamerayla gözetleme ve söndürme tatbikatı başarıyla tamamlandı. Bu arada yeni yangın ihbar sisteminde, yangının çıktığı alanın görüntüsü, helikopter, arazöz ve diğer araçların özellikleri ile yangının durumu canlı olarak ekrandan izlendi.

Turizmi Teşvik Kanunu'yla ilgili soru üzerine ise Bakan Eroğlu, "Bu hakikaten turizmde bir zaruret. Ama biz şöyle bir karar aldık. Bundan sonra turizm alanlarını seçerken son derece hassas olacağız. İkinci olarak da Bakanlık olarak şöyle bir karar aldık, turizmci buraya istediği gibi, keyfince yapı yapamaz. İçine karışmayız ama görünüşü itibariyle tabiatı tahrip etmeyecek, tabiatla uyumlu yapılaşma olacak şekilde bir projeye izin vermeyi düşünüyoruz. Çünkü bu sadece Kültür ve Turizm Bakanlığının talebiyle olmuyor. Aynı zamanda Çevre ve Orman Bakanlığının da birlikte seçeceği alanlar olması lazım. Dolayısıyla buna özen göstereceğiz, merak etmeyin. Tabii turizm gelirine de ihtiyaç var ama çevreyi, ormanları tahrip etmeyecek şekilde olması lazım. Hatta yayla turizmini destekliyoruz. Maksat tabiatla uyumlu olsun. Bu konuda zaten çok detaylı açıklama yapacağız'' diye konuştu. (cha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com