En sıcak nokta

Küre dağları florası dünyada 200, avrupada 100, Türkiye de ise 9 önemli (Sıcak nokta)nokta arsında yeralıyor.

Küre Dağları Milli Parkı; Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde Küre Dağları üzerinde yer almaktadır. Tamamen bir plato karakterindeki milli park doğu-batı doğrultusunda uzanıyor. 37.000 ha alandan oluşuyor.

Küre Dağları, flora zenginliği, ekosistemin doğallığı ve olgunluğu, nesli tehlike altındaki türler ve yaşamalanları gibi biyolojik/ekolojik ölçütler dikkate alınarak WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Küresel Ölçekte 200, Avrupa Kıtasında 100 ve Türkiye de ise 9 önemli (sıcak nokta) orman alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Tamamen bir plato karakterindeki milli park doğu-batı doğrultusunda uzanıyor.

Milli Park ve yakın çevresi Jeomorfolojik olarak karstik bir özellik taşıyor. Karstik arazi yapısı sonucu oluşan dev kanyonlar, şelaleler  ve mağaralar gür ormanlarla birleşerek eşsiz doğal peyzaj değerleri oluşturuyor. Floristik olarak da orman ekosistemi içerisinde yapraklı ve iğne yapraklı türlerden oluşan bir orman yapısına sahip. Vejetasyon yapısı; ılıman kuşak kayın ve göknar ormanları, yalancı maki formasyonu, karstik alanda biyolojik çeşitlilik açısından önemli karışık ormanlar ve endemik bitki türleri

 

Flora

Park alanı Avrupa –Sibirya floristik bölgesinde yer alıyor. Bitki türleri açısından  zengin bir yapıya sahiptir. Önemli bazı bitki türleri ise;

Abies nordmanniana subsp. bornmulleriana, Pinus sylvestris, Pinus nigra subsp. Pallasiana ve Quercus petraea subsp. Iberica, Castanea sativa, Carpinus betulus, Fagus orientalis, Acer platanoides, Acer campastre subs. Campastre,Stellaria holostea , Cornus sanguinea subsp. australis, Cardemine bulbifera, Gentiana asclepiadea, Phillyrea media, Bidens tripartita, Hiera cium vagum, Petasites hybridus, Telekia speciosa, Alnus glutinosa, Buxus sempervirens, Campanula latifolia, Sambucus nigra, Evoun ymus latifolius, Carpinus betulus, Corylus colurna, Carex pendula, Carex sylvatica, İris sintenisii. Pistacia terebinthus subsp. palaestina, Laurus nobilis, Phillyrea latifolia, Spartium junceum, Pinus brutia, Cistus creticus, Trifolium repens, Veronica vagna, Tilia rubra, Ulmus minor. Acinos arvensis, Stachys sylvatica, Atropa belladona, Staphylea pinnata, Ulmus glabra,Hedera colchica, İlex colchicaDianthus carmelitarum, Campanula olympica, Hiercium medianiforme, Verbascum abieticolum, Chaerophyllum byzantinum, Scaligera tripartita, Sorbus torminalis, Rubus hirtus, Trachystemon orientalis, Sophora jaubertii, Lysimachia verticillaris, Verbascum pyramidatum, Colchicum speciosum, Scilla bithynica. Rumex alpinus, Actae spicata, Sorbus torminalis, Vaccinium arctostophylos, Mercuralis perennis, Gentiana asclepiaden.

 

Önemli doğal peyzaj değerleri

 

Ilgarini Mağarası:Kastamonu İli Pınarbaşı-Cide sınırları içerisinde kalan mağara denizden 1250.0 m yüksekliktedir. Ilgarini mağarası 858 m uzunluğa ile dünyanın dördüncü büyük mağarası olması nedeniyle de ilgi çekiyor.

 

Valla Kanyonu: Pınarbaşı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu Devrekani çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği bölgeden başlayıp yaklaşık 12 km uzunluğa ve yüksekliği yer yer 800-1300 metreye ulaşıyor.

 

Ilıca Şelalesi: Pınarbaşı Ilıca Köyü sınarları içersinde bulunuyor. Pınarbaşı’na yaklaşık 12 km uzaklıkta. Karstik yapı içerisinden gelen su yaklaşık 10 metre yüksekten dökülüyor ve suyun döküldüğü yerde doğal olarak bir havuzun oluştuğu görülüyor. Bu doğal havuzun etrafının çok sayıda ağaç ve bitki örtüsü ile çevrili olması şelaleyi eşsizleştiriyor. (Floraburada-Küre dağları)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com