Yeşil Tasarım ve Planlama Konferansı

Mimar Dr. Ken Yeang YEM de...

 

 

 

EKOLOJİK GÖKDELEN MUCİDİ KEN YEANG
YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ’NDE

Yapı-Endüstri Merkezi mimarlıkta ekoloji ve sürdürülebilirliği bu kez de dünyaca ünlü mimar Dr. Ken Yeang’ın konuşmacı olacağı “Yeşil Tasarım ve Planlama” Konferansı ile gündeme getiriyor. YEM’in bu alandaki yoğun çalışmalarının ikincisi olan bu konferans Ode Yalıtım desteği ile gerçekleşiyor. Konferans kapsamında bioklimatik gökdelenleri ile çığır açmış Yeang, “Ekolojik Tasarım nedir? Ekolojik yaklaşımla tasarlanmış yapılar diğerlerinden nasıl ayrışır?” sorularına dinleyiciler ile birlikte yanıt arayacak.

Yapı-Endüstri Merkezi, ekoloji ve sürdürülebilir tasarım alanlarında yürüttüğü yoğun çalışmalarını Yeşil Tasarım ve Planlama Konferansı ile gündemde tutmaya devam ediyor. YEM, bu alanda kitlesel farkındalık yaratmak ve mimarlık alanındaki ekolojik uygulamalara dikkat çekmek için yıl boyunca sürecek çeşitli etkinliklere imza atacak. Bu yoğun çalışmalarının ikincisi Yeşil Tasarım ve Planlama Konferansı dünyaca tanınmış mimar Dr. Ken Yeang’ın katlımı ile 23 Mayıs 2008, Cuma günü saat 19.00’da YEM Etkinlik Merkezi’nde gerçekleşecek. Konferans enerji tüketimini azaltan kapsamı yalıtım çözümleri sunan Ode Yalıtım Ana Sponsorluğunda gerçekleşecek. Dünyada gayrimenkul sektörünü yönlendiren en önemli organizasyonlardan biri olan ULI (Urban Land Institute) de konferansı destekliyor.

Yeşil Tasarım ve Planlama Konferansını konuya ilgili yerli yabancı mimarlar, sivil toplum örgütleri, yatırımcılar, malzeme üreticileri ve müteahhitler ile devlet ve yerel yönetim yöneticilerini buluşturacak. Ode Yalıtım desteği ile yapı sektöründe ekolojik çalışmaları somut örnekler üzerinden tartışmaya açacak olan konferans, ekolojik ve pasif düşük enerjili tasarım konusunda uzman ve dünyanın en ünlü mimarlardan olan Dr. Ken Yeang’i konuk edecek. Yeang, konferansta ekolojik tasarım ve planlama, bioklimatik tasarım ve yüksek yapıları katılımcılarla ortak bir platformda tartıştıktan sonra ekolojik mimarlığa ilişkin en önemli kaynak olan “Ecodesign: A Manual for Ecological Design” kitabını da imzalayacak. Yeşil tasarım konusundaki çalışmaları Cambridge Üniversitesi’ndeki doktora eğitimine dayanan Yeang, Ar-Ge çalışmaları ile devam eden bu sürecin ardından uzmalık kazandığı bu alandaki bilgilerini birçok bilimsel yayın ile tüm dünyayla paylaştı. İkiyüzün üzerinde inşa edilmiş yapısı bulunan Yeang, “bioklimatik” kuleleri, high-tech ve organik tasarım yaklaşımlarını bütünleştirerek dünya çapında büyük yankı uyandırdı.

          “Yeşil Tasarım ve Planlama” Konferansı İçeriği:
Ekolojik tasarım, tasarım sistemimizin doğal çevre ile bütünleştiği tasarım yaklaşımlarıdır. Yapıyı tekil olarak değil, bağlamıyla, bulunduğu kent ve arazi ile birlikte ele alır ve tasarlar. Yapının bulunduğu alanın özellikleri, ekoloji bağlamında ele alınır ve bu özellikler fiziki, sistemli ve sürekli olarak bütünleştirilir.

Fiziki bütünleşme; mekanın topografyası, su kaynakları, bitki örtüsü ve üzerinde yaşayan değişik türdeki canlıların özellikleri ile bütünleşmesi anlamına gelir. Sistemli bütünleşme; doğada ve insan yapımı çevredeki su, enerji tüketimi, atık yönetimi ve benzeri süreçlerle bütünleşme anlamını taşır. İnsan ve doğa, bütünleşmeli, bir potada erimeli, atık ve kirlilik oluşmamalıdır. Sürekli bütünleşme ise, dünya kaynaklarını tüketimimizin oranını, malzemesini ve ikmal oranını bütünleştirmektir.

“Enerji kaynaklarımız sınırlı, daha dikkatli olmalıyız!”
ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan
, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, YEM’in kitlesel farkındalık yaratmak ve mimarlık alanındaki ekolojik uygulamalara dikkat çekmek amacıyla düzenlediği etkinliğe destek vermekten mutluluk duyduklarını söyledi. Turan, “Enerji kaynaklarımız sınırlı, milli servetimiz olan kaynaklara hep birlikte sahip çıkmak her şeyden önemli. Türkiye’de tüm binalarda yalıtım uygulaması yapıldığı takdirde enerji tüketimi % 60 azaltılabilir. ODE olarak, ‘geleceğe yatırım’ anlayışı ile çalışıyoruz. Üstelik bu yalnızca yalıtım yaparak elde edilecek parasal anlamda bir yatırım da değil. Dünyanın geleceğine, doğanın geleceğine yapılan bir yatırım. Şirket olarak kendi imkanlarımızla, kurduğumuz sivil oluşumlarla insanlara bu bilinci yaymaya çalışıyoruz. Bu noktada önemli partnerlerimiz olan mimarlarla bir araya gelerek dünyadaki yeni gelişme ve trendler hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz Yeşil Tasarım ve Planlama Konferansı’nın bizim için önemi büyük” şeklinde konuştu.

Davetli Profili
Konferansa katılım sadece davetiye ile veya www.yemetkinlik.com/kenyeang üzerinden kayıt yapılarak
sağlanabilecek. Konferansa, Türkiye genelindeki mimarlık, gayrimenkul, tasarım ve yapı alanında hizmet veren tüm firmaların üst düzey yöneticileri, proje üreten mimar ve inşaat mühendisleri, konu ile ilgili sivil toplum örgütleri, akademisyenler, öğrenciler, konuyla ilgili medya mensupları, kamu kurumları ve ekolojik malzeme üreticileri tarafından katılım sağlanacak. Konferans ile ilgili detaylı bilgi ve katılım için Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Bölümü’ne başvurulması gerekiyor.
(Tel: 0212 266 70 70)
www.yemetkinlik.com/kenyeang

Dr. Ken Yeang Hakkında
Penang Malezya’da 1948 yılında dünyaya gelen Yeang, Malezya yanısıra, A.B.D. ve İngiltere’de öğrenim gördü. Doktorasını Cambridge Üniversitesi’nden alan Yeang, Pensilvanya ve Harvard Üniversiteleri’nden dersler aldı.

Yeang’ın yeşil tasarım konusundaki çalışmaları Cambridge Üniversitesi’ndeki doktora eğitimine dayanmaktadır (1971–1974). Ar-Ge çalışmaları ile devam eden bu süreç, ekolojik tasarım ve planlama, bioklimatik tasarım ve yüksek yapılar alanında birçok bilimsel yayına dönüşmüştür.

Yayınları içinde ; "The Skyscraper: Bioclimatically Considered," "The Green Skyscraper: The Basis for Designing Sustainable, Intensive Buildings" ve son kitabı "Ecodesign: A manual for Ecological Design." sayılabilir.
RIBA üyesi Yeang, 35 yıllık profesyonel deneyimi sonucunda yüzlerce proje tamamlamış, 12’si inşa edilmiş, 3’ünün inşası süren 50 gökdelene imza atmıştır.
Bioklimatik gökdelenlerin (bioklimatik tasarım prensiplerine göre tasarlanmış düşük enerjili gökdelenler)  mucidi olan Yeang, dikey kentleşme yaklaşımı ve yüksek yapıları ile yaşama geçirmiştir. Dr. Ken Yeang ayrıca İstanbul Küçükçekmece gölü ve çevresi için açılan kentsel tasarım yarışmasını da kazanmıştır.

“Yeşil Tasarım ve Planlama” Konferansı Program Akışı:
Tarih=23 Mayıs 2008

Saat= 19-20.30

Yer=  Yapı-Endüstri Merkezi

18.30 – 19.00 Kayıt
19.00 – 19.15 Açılış Konuşmaları
Doğan Hasol - Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı
Haluk Sur - ULI Türkiye Başkanı
Orhan Turan - Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı
19.15 – 20.00 Konferans: Dr. Ken Yeang, Yeşil Tasarım ve Planlama
20.00 – 20.30 “Ecodesign: A Manual for Ecological Design” Kitabı İmza Günü

(YEM)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com