Küresel ısınma ve çocuklar...

Bilim adamları, dünyada ortalama hava sıcaklıklarının bu yüzyılda 1.6 ila 4 derece artmasını öngörüyor.

BM, zengin ve gelişmiş dünyanın yol açtığı iklim değişikliğinin başlıca kurbanlarının milyonlarca yoksul çocuk olduğunu bildirdi.

BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) acil eylem çağrısı yaptığı,"İklimimiz, Çocuklarımız ve Sorumluluğumuz" başlıklı raporunda, iklim değişikliğinin, Asya ve Sahra Altı Afrikası'nda yılda 40 bin ila 160 bin çocuğun daha ölümüne yol açabileceği belirtildi.
 
Raporda, iklim değişikliği nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntının aileleri, su ve yakıt alıp getirmeleri için çocuklarını, genellikle bir öğün yemeğin garanti olduğu tek yer olan okullardan almaya zorlayacağı kaydedildi.
 
UNICEF, iklim değişikliğinin neden olduğu çevresel değişikliklerin, şimdiden yılda 800 bin çocuğun ölümüne yol açan sıtma gibi ölümcül hastalıkların görüldüğü bölgeleri artıracağını açıkladı.
 
Raporda, hava sıcaklıklarının, sanayi öncesi dönemdeki seviyelerin 2 derece üstüne çıkması halinde dünyada 200 milyon kişinin açlık çekeceği, üç derece yükselmesi durumunda ise bu rakamın 550 milyonu bulacağı da ifade edildi.
 
Örgütün İngiltere yöneticisi David Bull, iklim değişikliğine en az katkıda bulunanlar, yani dünyadaki yoksul çocukların bundan en fazla zarar görenler olduğunu söyledi.
 
Bilim adamları, dünyada ortalama hava sıcaklıklarının bu yüzyılda 1.6 ila 4 derece artmasını öngörüyor.
 
Bazı çevreciler de 2 derecelik artışın şu anda ne yapılırsa yapılsın önlenemeyeceğini söylüyorlar.

 

(CNN)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com