Yapraktan gübre uygulaması ne zaman yapılmalı?

Yapraktan gübreleme bitki beslemesi üzerinde tamamlayıcı bir etkisi var.

Yapraktan gübre uygulaması ne zaman yapılmalı?

 

Sağlıklı bitki yetiştiriciliği, topraktan gübre uygulanmasına ilave olarak yapraktan da gübreleme yapılmalı. Çünkü topraktan gübreleme çoğu zaman tek başına yeterli değildir ve yapraktan gübrelemenin bitki beslemesi üzerinde tamamlayıcı etkisi söz konusu. Yapraktan gübreleme ile bitki desteklenmeli, çeşitli nedenlerle bitki bünyesine alınamamış olan bitki besin elementleri bu yolla bitkiye verilmeli.

Bitki besin elementleri çeşitli sebeplerden ötürü toprak partiküllerine bağlanarak bitkilere kökleri vasıtasıyla alınamayacak düzeyde yarayışsız hale geçebilirler. Yapraktan gübreleme ile bu besin elementlerinin bitkiye acil olarak kazandırılması gerekir.

Bitkilerde besin elementleri noksanlıklarından kaynaklanan semptomları gözlemlediğimizde yapraktan gübreleme ile en hızlı etkili müdahale gerçekleştirilmeli.

Bitki kök ortamının düşük sıcaklık, hastalık, havasızlık gibi faktörlerce olumsuz etkilendiği durumlarda yapraktan gübreleme uygulanır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com