Küresel ısınmaya karşı... Greeny sarmaşıkları

Yutta Saftien in yeşili hatırlatmak amacıyla örmeye başladığı Greeny Sarmaşıkları İstanbul u süsleyecek.

Küresel ısınmaya karşı greeny sarmaşıkları

 

Unuttuğumuz "yeşili" hatırlatacaklar

 

Alman sanatçı Yutta Saftien'in küresel ısınmayla kaybedilen ''yeşili'' insanlara hatırlatmak amacıyla örmeye başladığı ''Greeny Sarmaşıkları'', İstanbul'u süsleyecek.

Alınan bilgiye göre, ana sponsorluğunu Nako'nun üstlendiği "Greeny On The Tour Projesi", Şişli Belediyesi, Türk Kalp Vakfı, Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV), Olympic Hava Yolları ve Onur Ofset'in desteği ile Nişantaşı'nda olacak.
 
"Greeny On The Tour Projesi"ni gerçekleştiren Derya San & Puente Travel ve Alman sanatçı Yutta Saftien, 22 Nisan'da Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi'nde ilk yünü örerek açılışı yapacak.

Amerika, Almanya, Brezilya, İskoçya, İngiltere, Japonya, Şili, Uruguay gibi dünyanın en önemli ülkelerinden insanların destek verdiği, sokakta herkesin yünle örerek büyüttüğü "Greeny Sarmaşıkları" projesi, Nişantaşı'ndan sonra Bağdat Caddesi'ne taşınacak. İstanbul'da iki alışveriş merkezinde sahnelenecek olan projenin sonraki durakları Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olacak.

Daha sonra Berlin ve New York'a uzanacak projenin son durağı, dünya üzerinde 2 kıtayı birbirine bağlayan tek şehir olması dolayısıyla İstanbul olacak. Proje, "Bosphorus Greeny" adı altında 2010 Avrupa Kültür Başkenti konsepti kapsamında, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü'nde son bulacak.

Greeny nedir?

Alman sanatçı Yutta Saftien'in 2002'de Hamburg'da kendi stüdyosunda geliştirmeye başladığı "Greenyler", elle örülen yün sanatsal bitkilerden meydana geliyor. Stüdyodan çıkan bu sarmaşıklar, insanların erişebilecekleri alanlara bırakılan yün ve şişlerle örülen parçacıklar sayesinde daha da büyüyerek genişliyor.

Özellikle koşuşturmacanın en yoğun yaşandığı metropollerde günün stresinden insanları bir dakikalığına da olsa uzaklaştırmayı hedefleyen proje, günümüzün en büyük sorunlarından küresel ısınmayla kaybedilen "yeşili" insanlara hatırlatmayı amaçlıyor.

Büyük şehirlerde unutulmaya yüz tutmuş örgü sanatını da tekrar canlandırması beklenen "Greeny Sarmaşıklarına" bugüne kadar dünyadan binlerce kişi tarafından destek verildi.

Sosyal sorumluluk projesi olan "Greeny Sarmaşıkları", özünde, dil, din, ırk gözetmeksizin tüm insanları, çevreye ve insanlığa duyarlı olmaya ve günlük koşuşturmacalarından uzaklaşıp birbirleri ile diyalog içinde bulunmaya davet ediyor.

 

(CNN)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com