200 Bin Çam Ağacı Tehdit Altında

Geçen yıl yaşanan kuraklığın bu hastalıkta etkisinin olabileceğinden şüpheleniliyor.

200 Bin Çam Ağacı Tehdit Altında

 

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde ve çevre ormanlardaki, 200 bin çam ağacının ''Çam İbre Kını Akarı'' hastalığı nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.
Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü İşletme Şefi Ersin Tuncay Sarı, geçen yıldan bu yana çam ağaçlarında kuruma görüldüğünü, yapılan ön incelemede ''Çam İbre Kını Akarı'' hastalığı tespit edildiğini söyledi.
Hastalığa Kastamonu ve civarında ilk kez rastlandığını belirten Sarı, özellikle Taşköprü merkez, Akdoğan, Aşağı Çayırcık, Afşar ve Kabalar köyleri ile çevre ilçelerde rastlanan ve kendiliğinden yetişen ağaçlarda da görülen hastalık nedeniyle 200 bin çam ağacının kuruma tehlikesi altında olduğunu vurguladı.
Hastalığa daha çok sıcak iklim ormanlarında rastlandığını hatırlatan Sarı, ''Geçen yıl yaşanan kuraklığın bu hastalıkta etkisinin olabileceğinden şüpheleniyoruz'' dedi.
Sarı, Orman Genel Müdürlüğünden bir ekibin önümüzdeki günlerde, Taşköprü ve çevrelerinde inceleme yapmak üzere geleceğini, bir önlem alınamaması durumunda çam ağaçlarının kuruyacağını sözlerine ekledi. (AA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com