Ekolojik Mimarlık ve Yeşil Binalar

Sürdürülebilir mimarlığın ülkemizdeki ve dünyadaki uygulanmış yeni ve çarpıcı örnekleri tartışıldı.

Ekolojik Mimarlık ve Yeşil Binalar

Küresel ısınmanın yol açtığı sorunların ve etkilerinin tartışıldığı bu günlerde, Yapı-Endüstri Merkezi , mimarlık alanındaki ekolojik uygulamalara dikkat çekmek, kitlesel farkındalık yaratmak için yıl boyunca sürecek etkinlikler düzenliyor. Bu yoğun çalışmalarının ilk ürünü olan “Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyum’u; Metro Group Asset Management, Siemens Ev Aletleri, Türk Ytong ve Winsa PVC Kapı, Pencere ve Panjur Sistemleri desteği ile gerçekleşti. Sempozyuma destek olan bu firmalar yalnızca kendi faaliyet alanlarının önde gelen kurumları olarak değil, ekoloji ve sürdürülebilirlik alanında duyarlı, üretim ve hizmetlerinde bu alanda fark yaratan yaklaşımları dolayısı ile “Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyum’una katkıda bulundular. 

“Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar Sempozyum”u, konuya ilgili yerli yabancı mimarlar, sivil toplum örgütleri, yatırımcılar, malzeme üreticileri ve müteahhitler ile devlet ve yerel yönetim yöneticilerini buluşturarak, yapı sektöründe ekolojik çalışmaları somut örnekler üzerinden tartışmaya açıldı. Metropoller üzerine yürüttüğü kentsel tasarım çalışmaları ile tanınan ayrıca dünyanın sıfırdan ilk tasarlanmış ekolojik yerleşkesi olan Dongtan Eko Kent Projesinin mimarlarından David Height (ARUP), cesur bir yatırım ve tasarım örneği, Yokohama Uluslararası Feribot Terminali projesi ile dünya çapında üne kavuşan FOA’nın kurucu ortağı, Berlage Enstitüsü’nün dekanı ve Türkiye’nin ilk ekolojik alışveriş merkezi olan “Meydan”ın mimarı, Alejandro Zaera Polo (Foreign Office Architects), İstanbul Teknik Üniversitesi ekolojik enerji araştırmaları için yeni tasarlanan Ekoyapı tasarımını yürüten ve bu alanda çeşitli çalışmaları olan Ayşe Hasol Erktin (Has Mimarlık), İstanbul’un ekolojik ilkelerle tasarlanmış ilk gökdeleni olan ve hareketli, kontrol edilebilir menfezler yardımı ile doğal klimatizasyonu sağlanan İstanbul Sapphire projesinin mimarı Melkan Gürsel Tabanlıoğlu (Tabanlıoğlu), Bölgesel Çevre Merkezi Türkiye Ofisi’nde (REC Türkiye) İklim Değişikliği Proje Yöneticisi Çevre Yüksek Mühendisi Yunus Arıkan, Türkiye Çevre Dostu Binalar Konseyi Derneği kurucu üyesi Dr. Yük. Müh. Duygu Erten, YEM Etkinlik Merkezi’nde 4 Nisan 2008 tarihinde bir araya geldiler.

 Yapı-Endüstri Merkezi, sempozyum aracılığı ile mimarlıkta ekoloji ve sürdürülebilirliği ön planda tutan güncel projelerin tartışıldığı, yasal düzenlemelerin önünü açacak ve Türkiye mimarlık ortamında ekolojik yaklaşımlara yönelik duyarlılık oluşmasına destek olacak bir gündem yaratma hedefleniyor. Çok az sayıda olan mimarlık alanındaki ekolojik uygulamaların artması, bu yönde bağlayıcı yasal düzenlemelerin yapılması, kentsel ölçekten yapı ölçeğine kadar ekolojik tasarım ölçütlerinin benimsenmesi yönünde inisiyatif oluşturmak üzere düzenlenen bu sempozyumda sürdürülebilir mimarlığın ülkemizdeki ve dünyadaki uygulanmış en yeni ve çarpıcı örnekleri tartışıldı.

YEM yönetim  kurulu  başkanı  Doğan Hasol, "Çevre  sorunlarına  ilişkin  kaygılar  arttıkça  yeşil binalar  ya da ekolojik  mimarlık  bütün  dünyada yükselen  bir  değer  olmaya  doğru  gidiyor. Doğal dengeyi  olumsuz  anlamda  etkileyen alanlardan biri de yapı sektörü. Bu  nedenle  herkes dünyayı ekolojik  bir  felakete  sürüklenmekten  kurtarmak  için  üstüne  düşeni  yapmak zorunda. Ekolojik mimarlığın  tanımını  çevre  sorunlarının  doğal yaşamı  tehdit  edecek  boyutlara  varması  nedeniyle enerji  tasarrufuna  duyarlı ,  etkin  yalıtımlı,  güneş  ışınlarından   yararlanan, olabildiğince geri dönüştürülebilir malzeme kullanan mimarlık türü' olduğunu yaptığı konuşma ile ifade etti.

 

 

 

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com