Bu yıl küresel sıcaklık düşecek !..

Büyük Okyanus bu yıl La Nina nın etkisi altında...

 

Bu yıl küresel sıcaklık düşecek !..

 

Büyük Okyanus'taki La Nina akıntısının soğutucu etkisi nedeniyle bu yıl küresel sıcaklıkların 2007'e kıyasla daha düşük olacağı belirtildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün Genel Sekreteri Michel Jarraud, yaptığı açıklamada, La Nina akıntısının yazın da süreceğini söyledi.

La Nina ve El Nino, etkileri tüm dünyada hissedilen iki büyük su akıntısı.

İspanyolcada "Küçük Kız" demek olan La Nina'nın dünyayı soğutucu, "Küçük Oğlan" anlamına gelen "El Nino"nun da ısıtıcı etkisi var.

Bu yıl Büyük Okyanus La Nina'nın etkisi altında.

Akıntı, bu yıl Avustralya'daki şiddetli yağmurlara ve Çin'deki rekor soğuklara katkıda bulunmuştu.

Michel Jarraud, La Nina'nın etkisiyle sıcaklıkların bir derecinin altında bir oranda artacağını söyledi.

El Nino'nun dünyayı ısıttığı 1998'den bu yana küresel sıcaklıklar hiç artmadı.

Bir grup bilimadamı, bunu küresel ısınmada son noktaya gelinmesi olarak değerlendirip, dünyanın sera etkisi yapan gazlara karşı düşünülenden daha dirençli olduğununun ortaya çıktığını savunuyordu.

Fakat Michel Jarraud, bunun doğru olmadığını, 2008'de sıcaklığın yüzyıl ortalamasının yine de üstünde olacağını belirtti.

Bilimadamları önümüzdeki beş yıl içinde rekor sıcaklıklara ulaşılacağı beklentisinde. (bbc)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com