Güney Kutbunda dev buz tabakası kopuyor

Tabaka Malta dan büyük

G. Kutbu'nda dev buz tabakası kopuyor

 

Bilim adamları, Antarktika'dan dev bir buz tabakasının daha kopmasının an meselesi olduğunu bildirdi.

Tabaka Malta'dan büyük

Güney Kutbu'nda yaşanmakta olan bu süreç, küresel ısınmanın etkilerine bir başka kanıt olarak görülüyor.

İngiliz Antarktika Gözlem Grubu'ndan uzmanlar, tabakanın kopma sürecinin hızı karşısında şaşkınlığa uğradıklarını söylüyorlar.

Kütle, yaklaşık 400 kilometrekare büyüklüğünde, yani, Akdeniz'deki Malta adasından da büyük.

Uydu verileri, kıtadan kopmakta olan buz kütlesinin önümüzdeki günler ya da haftalarda parçalanabileceğine işaret ediyor.

Son yüzyılın büyük bölümünü hareketsiz geçiren Wilkins buz tabakası, 1990'lı yıllarda çekilmeye başladı.

Uzmanlar, Antarktika'nın bu bölümünde altı buz tabakasının çoktan yokolduğuna dikkat çekiyorlar.

Bazı araştırmacılar da Wilkins buz tabakasının kopmasına daha zaman olduğunu, çünkü Antarktika'da yazın erime döneminin sona ermek üzere olduğunu savunuyor.

Colorado Üniversitesi Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nden Dr Ted Scambos'a göre, kopmanın gelecek Ocak ayında meydana gelmesinin daha büyük bir olasılık.

Bilimadamları, kıtanın son 50 yılda beklenmedik şekilde ısındığını ifade ediyorlar. Geçen hafta Kuzey Kutbu'ndaki yaşlı ve kalın buzul tabakalarının da geçmiş yıllara kıyasla daha hızla çözülmeye başladığı açıklanmıştı. Halen Kuzey Kutbu'ndaki buzulların yüzde 30 kadarını, iki yıldan daha yaşlı buz tabakaları oluşturuyor. Bundan 20 yıl önceyse bu oran yüzde 60'dı. (bbc)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com