400 bin fidan dikilecek...

400 bin fidanın Kürtün, Torul, Şiran ve Kelkit ilçelerinde erezyona karşı tespit edilen alanlara dikiliyor

400 bin fidan dikilecek...

 

Gümüşhane Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nce Gümüşhane genelinde erozyona açık bölgelere 400 bin fidan dikilecek.

İl Çevre ve Orman Müdürü Hayrettin Yıldırım, Zigana dağı yol boyunca erozyona açık bölgelerde Yalancı Akasya ve Sarıçam fidanı dikiminin devam ettiğini söyleyerek, mevsim sonunda 400 bin fidanın Kürtün, Torul, Şiran ve Kelkit ilçelerinde tespit edilen alanlara dikileceğini ve geçmiş yıllarla birlikte 9 bin hektarlık alanda 4,5 milyon adet Yalancı Akasya ve Sarıçam fidanı dikiminin yapılacağını belirti.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün fidan dikim çalışmalarını yerinde inceleyen Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu ise yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Türkiye topraklarının yüzde 27’si ormanlarla kaplıdır, ancak, ormanlarımızın yaklaşık yüzde 50’si bozuk niteliktedir. 

Bu sebepten dolayı bozuk ormanlarımızı rehabilite etmek ve erozyona açık alanları da fidan dikerek topraklarımızın ormanlarla kaplanmasını sağlamak için ağaçlandırma çalışmalarına önem vermekteyiz. 

Bugünün dünyasının en önemli hedefi, hem insanların temel ihtiyaçlarını karşılayan hem de doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimini sağlayan bir sistem kurmaktır. Ormanların geçmişte esas olarak odun üretimi için yönetildiği düşünülürken, çevre ve kirlilik problemlerinin artışıyla birlikte ormanın diğer fonksiyonları önem kazanmaya başladı. 

Bu eğilimin sonucu olarak, toprak ve su koruma amaçlı ağaçlandırmalar, son yıllarda daha büyük önem kazanmaya başladı. Hedefimiz bu yıl ilimiz topraklarında 400 bin fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır (iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com