Yeşil Yol duvarı yaylaları bölüyor

Karadeniz’in yaylalarını birbirine bağlayacak Yeşil Yol projesine tepkiler sürüyor ama çalışmalar da bir yandan ilerliyor. Genişletme çalışmaları sırasında yol kenarlarına yapılan taş duvarlar bölgenin doğal güzelliğini yok ediyor

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol projesinde, bölge halkı ve çevrecilerin tepkileri nedeniyle bağlantısı yapılamayan Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Yukarı Kavron ve Samistal Yayla yolu güzergahında, yol genişletme çalışmaları sürüyor. Çalışmalar kapsamında yükselen ve yaylaları hançer sokulmuş gibi ikiye bölen taş duvarlar, bölgenin doğal güzelliğine de darbe vuruyor.

Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin yaylalarını 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki yolla birbirine bağlayacak olan projede yol genişletme, duvar ve köprü inşaatları tüm tepkilere rağmen sürüyor. Rize’de 7 ayrı noktada sürdürülen çalışmalarda tepkilere neden olan Çamlıhemşin’in 2 bin 300 rakımlı Yukarı Kavron ve Samistal yaylaları arasındaki bağlantı güzergahı, DHA tarafından havadan görüntülendi.

Mimarlardan sorular
Kaçkar dağlarının eteğinde yer alan yaylalardaki yeşil örtü ve doğal güzellik, görenleri adeta büyülüyor. Ancak bağlantı yolu yapımına ara verilen yaylada mevcut yayla yolları genişletiliyor, taş duvarlar örülüyor. Yükselen taş duvarlar, doğal güzellikleri ile dikkat çeken yeşil yaylaları ortadan bölüyor. Duvarlar, yaylalarda otlamak için dolaşan besi hayvanları için de tehlike oluşturuyor.
Rize Mimarlar Odası, hazırladığı Yeşil Yol raporu ile projedeki eksikliklere dikkat çekti. Bir dizi sorular içeren raporda özetle şu ifadelere yer verildi:
“2 bin 600 kilometre uzunluğundaki yoldan çıkacak tonlarca metreküplük toprak, yaylaların flora ve faunasını bozmayacak mı? Bir yılda bu güzergâhtan 10 bin aracın geçeceğini varsayarsak, oluşacak çevre kirliği ve bu araçlar için gerekli akaryakıt istasyonlarının yaylalarda kurulacak olmasının neden olacağı çevre sorunları nasıl aşılacak? Bu yol ortalama 2000-2500 metre irtifadan geçeceğine göre orman sınırından geçilecek demektir ki bu da binlerce ağacın ortadan kaldırılmasını gerektirmeyecek mi? Bölge halkının, Meslek Odaları’nın ve STK’ların görüşleri neden ısrarla alınmamaktadır?”

Arıcıdan özeleştiri
Çamlıhemşin’in Ausor Yaylası’nda yıllardır arıcılık yapan 54 yaşında Durmuş Ali Sezgin de, projeyle birlikte doğanın bozulacağı endişesi taşıdığını belirtti, bölge halkının da hayvancılığa önem vermediğinden yakındı. Yeşil Yol projesinin planlanma aşamasında tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin de düşünülmesi gerektiğini ifade eden Sezgin, şunları söyledi:
“Yeşil Yol sadece insanların gezmesi, tozması ve eğlenmesine yönelikse bu doğayı tahrip eder, perişan eder. Ayder yaylasının hali ortada. Yeşil Yol ile birlikte yaylaları yanlış yapılanma ile tahrip edeceksek doğayı gerçek anlamda perişan ederiz ve bir daha da geriye dönüşü olmaz. Yeşil Yol projesine tümden karşı çıkmak da doğru değil. Bu vadide yaşayan insanların büyük bir bölümü gurbette yaşıyor. Bu insanların doğduğu yerde doyma şansı var. Turizm bir ekonomik değeri varmış gibi görünüyor ama öyle değil. Gerçekten bu bölgede insanlara ekonomik değer sağlayacak alan hayvancılıktır. Hayvan burada 10 ay katkı vermeden beslenebilir. Devlet desteğiyle insanları hayvancılığa yöneltmeliyiz.”

http://www.milliyet.com.tr/yesil-yol-duvari-yaylalari-boluyor-gundem-2098289/

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com