İstanbul 3 yıllık su ihtiyacı kadar su tasarrufu yapmak mümkün....

Konya Havzası nda tarımda modern sulamaya geçilip, ürün çeşidi iklime uyumlu şekilde değiştirildiğinde her yıl İstanbul 3 yıllık su ihtiyacı kadar su tasarrufu yapmanın mümkün olacağını söyledi.

ETİ Pazarlama Grup Başkanı Şule Atabey Şamlı, Konya Havzası'nda tarımda modern sulamaya geçilip, ürün çeşidi iklime uyumlu şekilde değiştirildiğinde her yıl İstanbul 3 yıllık su ihtiyacı kadar su tasarrufu yapmanın mümkün olacağını söyledi.

Şule Atabey Şamlı, "Türkiye'nin Yarınları için İklime Uyum Seferberliği Projesi"ni başlattıklarını belirterek, 11 mayısta yola çıkacak seferberlik tırı ile çiftçilere yönelik bir bilinçlendirme kampanyası başlatacaklarını açıkladı.

112 bin çiftçi
Şamlı, 112 bin çiftçinin faaliyet gösterdiği Konya Havzası'nda rastgele alanlara değil tarım ve su için kilit öneme sahip yerleşimlere odaklanacaklarını da vurguladı. Eti Burçak ve WWF Türkiye işbirliğinin üç yıl önce "Konya Havzası Modern Sulama Projesi" ile başladığını vurgulayan Şule Atabey Şamlı, 2009'da gerçekleştirilen "Türkiye'nin Yarınları Projesi" ile Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Havzası'nı mercek altına aldıklarını söyledi. Şamlı, proje kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Danimarka Hidrolik Enstitüsü ile birlikte 2015, 2030 ve 2050 yıllarına göre iklim senaryolarının geliştirildiğini vurguladı.

Modern sulama

Şule Atabey Şamlı, Konya Havzası ve Doğu Akdeniz Havzası'ndaki ürün çeşidine iklim değişikliğinin etkilerinin de incelendiğini anlatırken, "Yapılan değerlendirmeler gösteriyor ki Konya Havzası'nda tarımda modern sulamaya geçerek ve ürün çeşidini iklime uyumlu şekilde değiştirerek her yıl İstanbul'un 3 yıllık su ihtiyacı kadar su tasarrufu yapmak mümkün" diye konuştu.

Konya'daki kuyuların yüzde 70'i kaçak
Türkiye'nin Yarınları Projesi'nin sonuçlarını açıklayan WWF Türkiye Doğa Koruma Müdür Yardımcısı Buket Bahar Durmaz Dıvrak, şunları söyledi: "Konya Havzası'ndaki mevcut durum, sürdürülebilir değil. Son 50 yılda havzadaki sulak alanların yüzde 65'i kurumuş, sondaj kuyularının yüzde 70'i kaçak ve yeraltı suları azalıyor."

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com