Bitkisel üretim endüstrileşiyor..

Çimlendirme seralarında çimlendirilmiş ve geliştirilmiş sardunyalar...

Bitkisel üretim endüstrileşiyor..

Sebze fideleri çimlendirerek yaygınlaşmaya başlayan çimlendirme seraları, çiçekli bitkilerin üretiminde önemli bir yer kazanmaya başladı. Bursa Karacabey, İzmir Bergama Torbalı, Antalya Pınarlı Kumluca, Adana-Mersin bölgelerinde kurulan yeni ve modern seralar bitkisel üretimde  eski ve çağdışı çimlendirme yöntemlerini ortadan kaldırıyor. Artık çok yıllık ya da mevsimlik çiçek üreticileri tohumlarını temin edip, tohumlarını çimlendirme seralarında fide halinde alıyorlar. Üretim planlanabilir hal alıyorlar. Daha sonra fidelerini büyük kaplara ya da torbalara alarak pazarlıyorlar. Böylece tohum kayıpları azalıyor. Fide kaliteleri yükseliyor.  Özellikle Sardunya başta olmak üzere mevsimlik çiçekler ve aromatik bitkilerde çimlendirme seraları tercih ediliyor. Bu gelişmeyi diğer bitki çeşitlerinin izlemesi bekleniyor. Fidenin yanında çiçekli bitki çeliklerinin de üretildiği seralarda ileri teknolojilere sahip laboratuarlar da istenilen özel anaçlardan doku kültürü yöntem ile özel üretim de yapılabiliyor. Peyzaj bitkileri üretiminin endüstrileşmesinde önemli bir adım olan bu gelişmelerin çiçekli bitkilerinden sonra çalı ve ağaç grubu bitkilerinin tohumlarının endüstriyel çimlendirilmesi izleyecek. Fide ithalatı konularında sıkıntı çeken üreticiler, yakın gelecekte kaliteli ve ekonomik fideler bulabilecek. Bu gelişmeler bitkisel üretimde çimlendirme sonraki aşamalarının da endüstrileşmesine yönelik sektörel açılımların takip etmesi bekleniyor. 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com