En pahalı orman olacak

Bölgenin iklim ve ekolojik koşullarına uygun olarak fıstıkçamı, kızılçam, kara servi, mavi servi, gladiçya, Kıbrıs Akasyası, yalancı akasya, saplı meşe, sapsız meşe, demir ağacı ve tesbih ağacı türleri dikiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tahtalı Baraj Havzası'ndaki 727 hektarlık alanın yüzde 94'ünü kamulaştırarak 450 bin adet fidan dikti.

Kamulaştırmalar için belediye kasasından 38 milyon TL. harcandı.

İzmir'in önemli su kaynağı Tahtalı Barajı ve havzasını çevre kirliliğinden korumak için yoğun çaba harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgede yürüttüğü kamulaştırma çalışmalarını tamamlama aşamasına geldi. Bugüne kadar 615 hektarlık alanın kamulaştırması yapılırken, kamulaştırma çalışmaları için de 38 milyon TL. ödendi.

Değirmendere mevkiinde devam eden kamulaştırma çalışmaları da tamamlandığında, bölge tümüyle koruma altına alınacak. Bugüne kadar kamulaştırması yapılan 300 hektarlık alanda yeşeren 450 bin fidan, önümüzdeki yıllarda İzmir'in yeni akciğeri olacak. Kentin su ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan Tahtalı Barajı ve havzasının korunması için örnek bir belediyecilik sergilediklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Bandı'nın yüzde 94'nün kamulaştırıldığını, kalan yüzde 6'lık bölümde ise kamulaştırma çalışmalarının hızla devam ettiğini bildirdi.

Küresel ısınmaya karşı planlı ,programlı, geniş çaplı bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Bir yandan kente yeni içme suyu kaynakları yaratacak çalışmaları yürütürken, diğer yandan mevcut kaynaklarımızı en etkin şekilde kullanmak, dış etkenlere ve kirlenmeye karşı korumak zorundayız. Alt yapı yatırımları, arıtma tesisleri, kamulaştırma ve ağaçlandırma gibi çalışmalarla Tahtalı Barajı ve havzasını koruma bandına aldık ve korumaya kararlıyız. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Kamulaştırılan 300 hektarlık alanda 450 bin fidan dikimi yapılarak İZSU Ormanı oluşturuldu. İZSU Genel Müdürlüğü, Bulgurca ve Develiköy civarındaki kamulaştırması tamamlanan 150 hektarlık alanın ağaçlandırılması için de dikim mevsimini bekliyor. İZSU Ormanı'na bölgenin iklim ve ekolojik koşullarına uygun olarak fıstıkçamı, kızılçam, kara servi, mavi servi, gladiçya, Kıbrıs Akasyası, yalancı akasya, saplı meşe, sapsız meşe, demir ağacı ve tesbih ağacı türleri dikiliyor. Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Bandı, 878 hektarlık alanı kapsıyor. Tahtalı Barajı ve havzasının korunması için sürdürülen kamulaştırmalar kapsamında şahıslara ait olan 727 hektar alanın 615 hektarının kamulaştırması tamamlandı. 68.8 hektar alanda hukuksal ve idari süreç devam ediyor. Değirmendere bölgesini içeren 43.2 hektar alanda da hızlı bir şekilde kamulaştırma çalışmaları sürüyor.(iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com