Forum Yazıları

Başlık Son Yazı Tarihi

Sakız Ağacı FidaNI

Uzun yıllar ( 40 sene ) gözlem ve araştırmalarım sonucu ; son 10 senedir üretimi çok zor olan Sakız Ağacı fidanını seri üretimini satmaktayım. Fidanlarım boy ve kalitelerine göre 25 YTL ile 50 YTL arasında değişmektedir. Sakız Ağacı’na ait 220 tür olduğunu ciddi yerlerden duydum , bende zaten doğada çok çeşitlerini gördüm ve inceledim. Daha önce ürün aldığım tadı güzel , mis kokulu , çok mahsül veren Ağaçların güneye bakan dallarından keserek köklendirdiğim fidanları satmaktayım. Metin GEMİCİ İletişim Ahmet GÜROL +90 532 308 56 86
13.07.2013 16:59:41

Sakız Ağacı Havran Kocadağ etekleri sevdi

Sakız ağacı Havran Kocadağ eteklerini sevmişe benziyor. Dünyada sadece Yunanistan’nın sakız adasında ve Alaçatı’nın yunanistan’a bakan yüzünde yetişen sakız ağacının Havran Kocadağ eteklerinde de yetişebileceği ortaya çıktı. Şuan Kocadağ’da bir üretici çiftliğine bu ağacı dikerek yetiştirmeyi başardı.
13.07.2013 16:59:41

Sakız ağaçları

Selamlar,
Çeşme bölgesinde fidan üreticisiyim iyi kalitede çok ürün veren saksılı sakız ağaçlarım mevcut itribat için telefonum 05556887697
4.06.2012 21:00:09

sakız agacı

herkese selam dilek yarım adasında sakız agacları kesıf ettık bunlar nasıl degerlendırıp ulkemıze nasıl kazandırabılırız yardımcı olurmusunuz
29.01.2012 20:37:02

Nadire Hanım'a sorula

Selamlar, Siteye yeni kayıt oldum. Gordugum kadarıyla Nadire Hanım'ın sakız ağacı yetiştiriciliği ile ilgili çok güzel çalışmaları olmuş ve ne yazık ki biz kaçırmışız. Çeşmede yaklaşık 1.5-2 donum bir alana sakız fidanı dikmek istiyoruz. Doğru yontem ve fidanlar hakkında nasıl bilgi alabilirim?
13.09.2011 11:14:55

ŞEHİT YÜKSEL BAYAR BOTANİK BAHÇESİ VE HATIRA ORMANI

Merhabalar.Bizler bu alanda Koruma altında olan, Nesli tükenen soğanlı bitkiler,Çiçekler ve şifalı bitkilerden oluşan güzel bir çalışma esnasında yüzlerce bitkiyi yetiştirip ürettik.Bu alana sakız ağaınıda kazandırmak istiyoruz.Yardımcı olurmusunuz.Saygılarımla
13.04.2011 11:23:24

Sakız Ağacı

Sakız Ağacı konusunda Orman Bölge Müdürlüğü adına İzmir Kalkınma Ajansından destekli "Çeşme Yarımadasında Çelikleme Yöntemiyle Sakızlık Kurulması" projesini kurguladım ve şu anda da yürütmekteyim. Projemizin 4 ana başlığı vardır. 1- 13 dönümlük sahada sakızlık kurmak. 2- Sakız konusunda çiftçilere eğitim vermek. 3- Araştırmacılara veri tabanı oluşturmak 4- Sakız konusunda farkındalık yaratmak Proje temmuz 2010 yılında başlamış olup süresi bir yıldır. Projede geldiğimiz aşama ise, tanıtım toplantısı ile 26.11.2010 tarihinde proje basına tanıtıldı. Projede öngörüldüğü teknikle sakızlık saha kuruldu. 30/31 Mart 2011 tarihinde ÇEŞME'de ÇİFTÇİ EĞİTİMİ yapıldı.Bu eğitimde, sakız ağacının diğer türlerle ayrım anahtarları, yetişme ortamı özellikleri, yetiştirme teknikleri (aşı, çelik,daldırma), işleme yöntemi, ekonomik değeri hakkında katılımcılar eğitildi. Bir gün büroda eğitim verildi, bir gün ise araziye götürülüp yapılan çalışma direk uygulamalı olarak gösterildi. 35 katılımcıya bu iki günlük eğitim sonunda sertifika verildi. Veri tabanı oluşturma çalışmaları kapsamında; bütün yarımada dolaşılıp, örnek alanlar belirlenip, sakızın yetiştiği toprak, anakaya ve karışım yaptığı türler hakkında veri toplanmaktadır. Doktora tezini de "Sakızın Yetişme Ortamı Özellikleri" konusunda İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinde yapan birisi olarak, sakız konusunda neden yıllardır bir adım öteye gidemediğimizi sorguladığımda, en önemli etkenin bilgi kirliliği olduğunu görüyorum. Çok yoğun olan arazi çalışmalarından dolayı bu tip platformarı takip etme şansımız olmamaktadır. Ancak bugün en önemli işimin buraya cevap yazmak olduğunu düşündüm. Eğitimde de söylediğim gibi, lütfen sakız konusunda doğru bilgilerle doğru işler yapalım. Eğitimimize katılanların, çelikleme yöntemimizi gayet başarılı bir şekilde öğrendiklerini buradaki yazılanlardan gördüğümde, herşeye rağmen gene de mutlu olmaktayım. Saygılarımla. 08.04.2011 Nadire ALBAYRAK BAKMAZ Orman Yüksek Mühendisi
8.04.2011 10:15:50

SAKIZ AĞACI

      Buradaki sitelerde sakız ağacı hakkında her kafadan bir ses çıkmakta.Çeşmeye gezmeye gelmiş hasbel kader sakız ağacından haberi olmuş ve ondan bundan duyduğu ve sağlıksız olarak bu sitelerde duydukalarını sakız agacı hakkında yorum yaparak diğer kişilerin kafalarınıda bulandırmaktadır.

     Ben 28 yıl tarım bakanlığında teknık eleman olarak calıştım.son 10 yılımıda çeşmede çalışarak ve yaşayarak geçirdim.Hala da çeşmedeyim.

    Sakız ağacı hakkında bu ülkede hiç bir Üniversite,hiç bir bilim adamı(Bir Kişi hariç tezini bu konuda yazmıştır.ismin baş harfelerini yazacam.M.İ)-Tarım bakanlığı ve Orman genel müdürlükleri bir çalışma yapmamıştır.Son biryıldan beri orman  gen.müd.çeşmede bir çalışma yapıyor amma bana göre yanlış bir üretim metodu uyguluyor.

   Şu bilinmeli sakız AŞI İLE ÜRETİMİ imkansız gibi birşeydir.daldırma üretimi en başarılısı amma bunun açinde anaç gerekmektedir ve bu da cok süreç alan bir üretim şeklidir.Ömrümüz yetmeyebilir.

     Bir diğer üretim KAZIK ÇAKMA yöntemi bu yöntem yaşlı ağaçlardan alınan kolumuz kalınlığındaki dalları 30-50cm arası keserek direk üretim yapacağımız yere kazık çakar gibi çakmak sureti ile yapılır.Bu dallarda hiç yaprak ve dal bırakılmamamılı ve kazık toprağa 10cm kalana kadar cakılma sureti ile  yapılır ve canak yapılıp bol su verilmeli tabanı sürekli yaş tutulmalı.kesik olan yerler ası macunu ile kapatılmalıdır.

Bir diğerüretim gene kesilen kalın dallar acılacak mezar cukurlara yatırılmak sureti ile yapılır.

    Bir diğeri ve benim yapmış olduğum çalışma genç tek yıllık sürgünlerden çelik alarak yapalan çalışmadır.Tabiki burada kullanılan meteryal sadece çelik değildir.bunuda nasıl başardığımı burada paylaşmak istemiyorum.yoksa makası alan sakız çeliği avına çıkıyor.

    ARKADAŞALR SAKIZ ÇOK ZOR KÖKLENEN VE ÖZEL TEKNIK VE TOPRAK İSTEYEN BİR ÇALI GURUBU.LÜTFEN BÖLGENİZDEKİ SAKIZ AĞACLARINI ÜRETİM YAPACAĞIZ DİYE BİLİNÇSİZ BİR ŞEKİLDE KESMEYİN.BÖLGENİZDE Kİ TARIM KURULUŞLARI VE ORMAN KURULUŞLARI SAKIZ AĞACI HAKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİLDİR.ÇÜNKİ ÇEŞME YARIMADASINA ÖZEL BİR TÜRDÜR.AMMA ÇANAKKALEDEN AKDENİZE KADAR OLAN VE HATDA KASTAMONU SİNOP ARASINDA  DAYETİŞEN BİRTÜRDÜR.AMMA KALİTELİ ÜRETİM VE ÜRÜN SADECE ÇEŞME YARIMADASIONDA ALINIR DİĞER BÖLGELERDE BİR ÇALIŞMA YAPILMAMAIŞ VE ÜSTELİK ONALRIN SAKIZ AĞACI OLDUĞUNU BİLEN BİİLE YOKTUR.YADA COK AZ KİŞİ BİLMEKTEDİR.

     SAKIZ konusunda bilgi ve fidan temin ederim.iletişim için msn adresim:naturel_karekter_35Qhotmail.   Tel:0.507.2921057

 

 

 

 

 

6.04.2011 13:34:59

Sakız ağacı üretimi ile ilgili bilgi

Ahmet Bey Merhaba,

Ben internette Sakız ağacı üretimi ile ilgili araştırma yaparken sizin yazınıza ulaştım. Tarım yapmak istiyorum ancak bir yandan da faydalı üretim yapmak istiyorum Sakız ağacı üretimi ilgimi çekti anladığım kadarı ile siz bu konuda oldukça bilgilisiniz acaba bana üretim ile ilgili bilgi vermeniz mümkün olur mu? Ege bölgesinde sadece Çeşmede mi yetişiyor yoksa başka bölgelerde de oluyor mu? Kaç dönüm bir tarlaya ihtiyaç var ? Kaç senede büyüyor fidanlar ve ürün alınıyor ? Alınan ürünü işlemek mi gerekiyor tesis mi lazım? Bu üretim ile ilgili eğitim almamız mümkün mü? Bana biraz bilgi verirseniz yada bilgi alabileceğim yerleri iletirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bilgi ulaşım için :[email protected]

12.09.2009 22:43:43

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com