Forum Yazıları

Başlık Son Yazı Tarihi

Çim mantarı

Merhabalar.Ben Serap Uçuran.
Bahçeme bu yıl çim ektim. Sıkıştırdım, karınca ilacı serptim, tohum attım, gübre serdim, silindirledim,düzenli suladım.(Altan iyi toprak doktüm.).Önce çok güzel çıktı. İki kez biçim yaptım.Yaklaşık bir buçuk ay  sonra zikzaklı bir hat şeklinde sararma ve kuruma oluştu. Suyu az diye sabah akşam vermeye başladım .Oluştuğu zemin beton gibi, üstünden kurumuş çim yumak gibi alınıyor.Mantar olabilir mi? Ne önerirsiniz?
6.09.2008 10:04:18

Koruyucu ilaçlama

Fotoğrafı olsa daha kesin belirleyebilirdik. Ancak anlattıklarınızdan bizde de mantarlaşma izlenimi uyandı. Çözüm ilaçlama. Geriye kalan çim alanınızı korumak ve kurtarmak  için hemen ilaçlama yapın. Piyasada satılan fungusitlerden captan, pilben,previcur  ilaçlarının karışımı ile ilaçlama yaparak mantarlaşma ile mücadele edebilirsiniz. Mantarlaşma sonucu kaybettiğiniz çim alanlara ara çim ekimi yaparak yeniden çimlendirebilirsiniz. Ancak mantarlaşma ile mücadele de önemli olan koruyucu ilaçlama. Onu henüz hastalık oluşmadan çiminiz yemyeşyil iken ay da bir kez mutlaka yapılmalısınız. Peki mantarlaşma ne zaman oluşur? Yeni yağmur yağmıştır ve güneş olanca sıcaklığı ile gökyüzünde parlamaktadır. Çok yoğun bir buharlaşma yaşanmaktadır. Havadaki nem oranı çok yükselmiştir. Öğlen sıcağında sis yoktur ama sis varmış gibi hissedersiniz. Adım atsanız terlersiniz. İnsanı bile bunaltan bir havadır. İşte bu koşullar birarada oluştuğunda çim alanlar mantar tehdidi altındadır. Mantarlaşma kaçınılmazdır. Bu tehdit mayıs ayının ilk haftasında başlar. Mantarlarda çok çeşitlidir. İlaçlarda. En etkili mücadele koruyucu ilaçlama. Ara çim ekimi ni şu an yapabilirsiniz. Mayıs ayında koruyucu ilaçlamayı unutmayın.

6.09.2008 10:04:18

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com