AESCULUS (HIPPOCASTANACEAE) At Kestanesi

AESCULUS (HIPPOCASTANACEAE)
At Kestanesi

Yaprağını döker.


Nisan sonundan mayısa kadar çiçeklidir.

AESCULUS HIPPOCASTANUM


   10-15 m yüksekliğindeki bu bitki ovalimsi tepeli, gür ve büyük bir ağaçtır. Gövdesi pullu bir kabuğa sahiptir, büyük birleşik yaprakları koyu yeşil renklidir. Görkemli çiçeklenmesi mayısta gerçekleşir. Ağaç çepeçevre beyaz çiçeklerden oluşan dik koçanlarla bezelidir. Çiçeklerin kırmızı ve sarı lekeleri belirsizdir. Bu ağaç, genellikle büyük parklarda ve şehirlerde, sıra halinde dikilerek kullanılır; çünkü küçük bahçeler için fazlaca hacimli bir ağaçtır. Sonbaharda kestanelerin düşmesi, istenmeyen bir durumsa katmerli çiçekli çeşitleri tercih edilmelidir (A.h.Baumannii); çünkü bunlar daha uzun süreli bir çiçeklenmeye sahiptir ve meyve üretmez.


AESCULUS X CARNEA ‘BRIOTTI’


   8-10 m yüksekliğindedir. Briotti çeşidi, aşı yoluyla çoğaltılır ve kırmızı renkli çiçekleri vardır. A.x carnea, tohumla çoğaltılır ve çiçekleri çok daha soluk renklidir. Ortalama ebatlardaki, yuvarlak tepeli Aesculus x Carnea ‘Briotti’,  daha az meyve verdiğinden park ve büyük bahçelerde, sıra halinde dikilerek  gölge ağacı olarak kullanılan ilginç bir ağaçtır.

 
   Pek fazla özen gerektirmeyen bir ağaçtır; fakat killi ortamlardan ve yaprak dökmesine sebep olan yakıcı sıcaklardan( temmuz- ağustos aylarından itibaren) hoşlanmaz. Derin ve serin topraklarda yetişir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com