MAGNOLIA Manolya

MAGNOLIA
Manolya

Her dem yeşildir.


Çiçeklenme hazirandan ağustosa kadar sürer. Derin ve kireçsiz topraklarda yetişen bu ağaç orta derecede bir dayanıklılığa sahiptir.

MAGNOLIA GRANDIFLORA (MAGNOLIACEAE)


   Magnolia grandiflora uygun iklim ve toprak koşullarında görkemli bir ağaca dönüşebilir, 10 m ve daha üzeri boya erişebilir. Zengin, derin ve serin toprakları sever; fakat toprak ya az kireçli ya da kireçsiz olmalıdır. Ayrıca yumuşak ve nemli iklimlerden hoşlanır. Yuvarlağımsı piramidal formlu bir ağaçtır. Oldukça sert yapıdaki koyu yeşil yapraklarının arka yüzü, kızıl kahverengi-sarı renktedir. Temmuzdan ekime kadar beliren büyük (20-25 cm çapta)  görünümlü çiçekleri, saf beyaz renkte, bol kokulu ve bazen de ‘Double Natais’ ya da ‘François Treyve’ çeşitlerinde olduğu gibi katmerli yapıdadır.


  Çiçekler kısmen yapraklanma tarafından saklandığı için, nispeten daha az görkemli bir hal alır. Dolayısıyla asıl dekoratif özelliğini  parlak ve her dem yeşil yapraklanması oluşturur. Tek başına ya da sıralar halinde dikilerek kullanılır. “Süs Çalıları” başlığı altında, kışın yaprağını döken, 15-20 senede ağaç ebatlarına ulaşabilen (4-5 m boya) bir Magnolia türüne (M.x.soulangiana) daha değinilecektir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com