LIQUIDAMBAR STYRACIFLUA (HAMAMELIDACEAE) Sığla

LIQUIDAMBAR STYRACIFLUA (HAMAMELIDACEAE)
Sığla

Yaprağını döker.


Renkli bir sonbahar yapraklanmasına sahiptir. Kireçsiz serin topraklarda yetişir.

   8-12 m boylanabilen Liquidambar styraciflua, popülerliğini eylülden donlar başlayıncaya dek süren, sarıdan pembeye  kırmızıdan koyu kızıla,değişik tonlardaki gösterişli sonbahar yapraklanmasına borçludur. Geniş, konik formlu bir ağaçtır. Gövde kabuğu çatlaklıdır ve sürgünlerin üzerinde karakteristik, mantarımsı kabartılar vardır.                                                                                                                            

   Sürgünler tüm gövde boyunca gelişmeye bırakılabilir ya da dipten itibaren 40-50 cm yüksekliğe kadar olanları kesilerek değişik bir form verilebilir. Tutunması biraz güç olduğu için piyasada fideleri genellikle kaplı ya da topraklı halde yer alır.‘Worplesdon’ çeşidi, sarıdan turuncuya, koyu kırmızıya değişen görkemli sonbahar renklerine sahiptir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com