CAMPSIS (BIGNONIACEAE) Acem Borusu

CAMPSIS  (BIGNONIACEAE)
Acem Borusu

Yaprağını döker.

Temmuz – Eylül aylarında çiçeklenir.

 

   Oldukça dayanıklıdır. 
   Campsis, tırmanıcı çalıların en güzellerinden biridir.


 

CAMPSIS GRANDIFLORA

   Tutturulması gereken, 4-5 m uzunluğunda sürgünleri vardır. Oval yaprakçıklı, tüysü, birleşik yaprakları vardır. Uç konumlu büyük koçanlar şeklinde bir arada yer alan çiçekleri, turuncu-kırmızı renkli ve çan şeklindedir.


 

CAMPSIS X TAGLIABUANA ‘MADAME GALEN’


   İkisinin melezi olan bu çeşit, daha az gürdür fakat, çiçekleri Campsis radicans’tan daha yoğun ve daha büyüktür.
Son derece dikkat çekici bir çiçeklenmesi olan Campsis, yazların sıcak geçtiği, yumuşak iklimlerde daha iyi gelişir, çünkü güneşi çok sever. Ona en bol güneş alan konum ayrılmalıdır. Özellikle büyük duvar ayakları, yüksek duvarlar için önerilen bitkilerdir.
   Kireçli de dahil, her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir. Öngörülen alanı kapladığında, Mart'ta, bir önceki senenin sürgünleri çok kısa kalacak şekilde (3 göz) budanır.
Bir destek çubuğu yardımıyla ve gerekli budamalar yapılarak, Campsis, çim alan üzerinde, tıpkı bir ağaç gibi tek başına da kullanılabilir.


 

CAMPSIS RADICANS


   8-10 m uzunluğu erişen, daha gür bir bitkidir. sürgünlerinde duvarlara sıkıca tutunmalarını sağlayan küçük kökler vardır. çiçekleri daha küçüktür.
‘Flava’ çeşidinin, dar tüpler şeklinde sarı çiçekleri vardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com