AMARANTUS (AMARANTHACEAE) Tilki Kuyruğu

AMARANTUS (AMARANTHACEAE)
Tilki Kuyruğu

Tek yıllık

   Yaprakları ve çiçekleri dekoratif olmak üzere iki gruba ayrılır.

ÇİÇEKLİ TÜRLERİ


CELOSIA CRISTATA


   Uzun yaprakları taşıyan bir tek saptan oluşan bitkidir. Açık yeşil renkli yapraklar, bazen hafif mor veya kırmızımsı bir renk alır ve uçları sivridir. Bu sap üzerinde ibik gibi kıvrımlı, yayvan yelpaze şeklinde, yoğun, az ya da çok kıvrımlı bir çiçeklenme oluşur. Renkleri ise sarıdan koyu morumsu kırmızıya kadar, aradaki tüm tonları içerecek zenginliktedir.


Dikkat çekici özelliği: İbik şeklindeki ilginç çiçeklenmesi, renklerinin zenginliği ve çiçeklenme süresidir (Haziran'dan Ekim'e kadar).


Toprak ve ışık isteği: İnce taneli, organik madde açısından zengin topraklar ve bol güneşli alanları sever.


Üretimi:
-Tohumu Mart ayında sıcak yastık üzerinde ekilir.
-Bitki aynı yastık üzerinde iki üç kez şaşırtmaya alınır ve Mayıs'ta toprağa dikilir. Dikim işleminde her bitkinin aralarında ve etrafında 30 ile 35 cm civarında boşluk bırakılması gereklidir.
   Havaların sıcaklığının yüksek seyrettiği dönemlerde, bitkiye dip kısmından bolca su verilmeli, her üç haftada bir de katı ya da sıvı gübre (çiçek gübresi) takviyesi yapılmalıdır.


Uygulama alanı: Bitki yastıklarında, çiçek tarhlarında, çiçek dikimine uygun dekoratif küplerde kullanılır.


AMARANTHUS CANDATUS


   70cm ile 1 m arasında bir boya sahiptir. Otsu sapları açık yeşil renkli geniş yaprakları taşır. Çiçekler çok küçüktür ve başak şeklinde sıkı kurullar oluşturur. Gösterişli çiçeklerin renkleri koyu morumsu kırmızı, formu ise aşağı doğru sarkıktır. Çiçeklenme Ağustos - Eylül arasında gerçekleşir.


Dikkat çekici özelliği: Sarkık formlu, yılanımsı kıvrımlara sahip, Ağustos - Eylül arası açan uzun çiçeklerinin ilginç duruşu ve renkleridir.


Toprak ve ışık isteği: İnce taneli kireçli toprakları, güneşli alanları sever.


Üretimi: Kolaydır.
-Tohumlar, Nisan - Mayıs ayları arasında, korunaklı bir alana ya da fideliklere ekilmelidir.
-Bitkinin gelişimini de hesaba katarak, seyreltme ya da şaşırtması bitkiler arası 60–80 cm mesafe bırakılarak yapılmalır. Ve yaz mevsimi boyunca bolca sulanmalıdır.


Uygulama alanı: Üçlü, beşli gruplar halinde ya da soliter (tek başına) olarak kullanılır.


YAPRAKLI TÜRLLERİ


AMARANTHUS TRICOLOR


   80 cm ile 1 m arasında boya ulaşır. Yapraklanması yönünden çok dekoratif bir bitkidir. Yapraklar sivri, yumurtamsı, yeşil ve sarı hareli, kızıl veya koyu kırmızı renktedir.


Dikkat çekici özelliği: Özellikle yaz mevsimi sonunda, çiçeklerinin aldığı çeşitli ve canlı renkleridir.


Toprak ve ışık isteği: Kireçli de dahil olmak üzere her türlü toprakta yetişir fakat güneşli alanları sever. Kıyı iklimine uygundur.


Üretimi:
-Tohumlar Nisan - Mayıs arası fideliklere ekilir.
-Şaşırtma 40-50 cm aralıklarla toprağa yapılır.


Uygulama alanı: Büyük parterlerin süslenmesinde ya da bitki kompozisyonları içinde renkli lekeler oluşturacak gruplar şeklinde kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com