AGAPANTHE (LİLİACEAE)

AGAPANTHE (LİLİACEAE)
Yumru köklü çok yıllık bitki

AGAPANTHUS AFRİCANUS YA DA AGAPANTHUS UMBELLATUS


    İlkbaharda kök boğazından itibaren dayanıklı, parlak, pürüzsüz şerit biçimindeki yaprakları belirmeye başlar. Ortasından 80 cm uzunluğa ulaşabilen bir sap uzar ve bu sap, sayıları 50 ile 100 arasında değişen uçuk mavi renkli harika çiçeklerden oluşan şemsiye şeklindeki çiçek kurulunu taşır. Beyaz çiçeklere sahip bir çeşidi mevcuttur.


   Dikkat çekici özelliği: Değişik bitki formudur. Yapraklarının güzelliği ve Haziran'dan, Ağustos – Eylül aylarına kadar süren görkemli çiçekleri de bir diğer özelliğidir.


   Toprak ve ışık isteği: İyi drene olmuş toprakları, korunaklı ve güneşli ortamları sever. Kışın ağır koşullarına karşı dayanıksızdır.


   Üretimi: ılıman iklimlerde ya da akdeniz ikliminde kolaydır. Bu iklime sahip bölgelerde doğrudan toprağa ekilir. Eğer don tehlikesi varsa bitkinin toprak altı kısmını koruma amaçlı, toprak yüzeyine saman veya kuru yapraklar serilmelidir (malç). Soğuk bölgelerde ise, silisli toprak, funda toprağı ve humuslu toprak karışımıyla doldurulmuş bir saksıda yetiştirmek daha yerinde olacaktır. Kışı örtü altında ya da serin serada geçiren bitki, nisan ayında dışarı çıkarılır ve yeşermeye bırakılır. Başlangıçta aşırıya kaçmadan ölçülü bir şekilde sulanmalı daha sonra çiçeklenme boyunca bolca su verilmelidir.Çiçeklenme bittikten sonra çiçekleri taşıyan saplar mümkün olduğunca alt kısmından kesilmelidir. Sulama azaltılmalı, yapraklar sarardıktan sonra da tamamen kesilmelidir. Kışın toprak, hafif nemli tutulmalıdır. Sonbaharda saksı dışında kalan sararmış yapraklar da kesilmelidir.
  Çoğalma çiçeklenme sonrası kök ayrımıyla gerçekleşir. Saksıda üretimi için, sürgünlü bir kök parçası öncelikle küçük bir saksıya yerleştirilir, bir sene sonra saksı değişimi yapılır, çiçeklenme genellikle iki sene sonra gerçekleşecektir. 
  Tohumla ekim, Mayıs ile Haziran aylarında gerçekleştirilir, ama bu yöntem çok kullanışlı değildir çünkü çiçeklenme ancak dört yıl sonra gerçekleşebilmektedir.


  Uygulama alanı: Açık alanda tarhlarda kullanıldığında gerek yapraklarıyla, gerekse harika çiçeklenmesiyle, mükemmel bir görüntü oluşturur. Saksıda, küpte, çanakta da kullanılabilen bu bitki, terasları, avluları, iç avluları, vb. çok güzel süsleyecektir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com