ACONİTUM Boğanotu

ACONİTUM
Boğanotu
Çok yıllık

ACONİTUM NAPELLUS (RANUNCULACEAE)  BOĞANOTU


   Uzun başak şeklindeki büyük çiçek kurullarıyla sonlanan, çok dilimli yapraklara sahip sert saplardan büyük bir tutam oluşturan, 1-1,2 m yüksekliğinde bir bitkidir.


Dikkat çekici özelliği: Mayıs'tan Ağustos'a kadar olan çiçeklenmesidir. Çiçekler kaskı andıran formda ve çok güzel bir mavi tonundadır.


Toprak ve ışık isteği: Havadar ve derin topraklar, yarı gölge ya da sık olamayan orman altı alanlarda yetişir.


Üretimi: Kolaydır. Tercihen ilkbaharda kök ayrımıyla çoğaltılır. 
   Tohumla çoğaltılması Ekim-Kasım aylarında yapılmaktadır. Kumlu toprakla dolu saksı, serin cam örtü altına konur veya ilk bahardan önce filizlenmeyecek tohum için gerekli katmanı oluşturmak üzere toprağa tamamen gömülür.
   Genç bitkiler fidanlıkta şaşırtmaya alındıktan sonra sahaya dikimleri 40- 50 cm aralıklarla, sonbaharda ya da ilkbaharda yapılır.


Uygulama alanı: Çok yıllık bitkilerden oluşturulmuş tarhlarda kullanılır. Bu türün özgün bir mavi tonu vardır. Dikkat: Bu bitkinin her organı, özellikle de kökleri zehirlidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com