HEDERA (Orman Sarmaşığı)

HEDERA (Orman Sarmaşığı)
Herdem yeşil

   Duvar ,Kaya veya Ağaç sarmaşığı diye adlandırılırlar. Yılda birkaç kez budanmaya yatkındırlar.Sarılıcı  hatta yer örtücü olarak kulanılırlar. Üretimleri çelik ile yapılır.Yaşlı Hederalar çiçek açarlar,yeşil -sarımsı yarı küresel çiçek salkımları oluştururlar.Çiçekleri sonradan siyahımsı renk alır.Odunsu gövdelidirler.

 

HEDERA HELİX

 

   Dayanıklıdır.Uygun yüzeylerde ve şartlarda 20-30 metreye kadar boylanabilir.(-30 C /-20 C dayanımlı) Kaya, duvar veya ingiliz sarmaşığı olarak adlandırılır.Vantuz şeklindeki kısa yapışkan kökçikler yardımı ile yüzeylere  tutunur. Örtücü olarak yaygın kullanıma sahiptirler.Yaprakları 5-10 cm boyunda ,damarlı ,oval veya üçgen 3-5 parçalıdır.Çeşitli peyzaj tasarımlarına-Espalier 'e çok uygundudurlar.

helix ''Elegantissima'' (''Tricolor'')

   Yaprakları; sivri uçlu ,dolgun,küçüktür. (-20  C / -15 C dayanımlı) .Yapraklarının etrafı beyazdır, kışın kırmızı-pembe bir görünüme kavuşur.

helix "Sagittifolia"("Sagittaefolia")

   Yaprakları koyu yeşil, üç parçalı , ortası dar ve sivri uçlu , kenarlar ise küttür.(-20  C / -15 C dayanımlı )

helix "Hibernica" (Hibernica)

   Yaprakları koyu parlak yeşildir.Bu varyetenin yapraklarındaki damarlar belirgindir.Yeşil yaprakları kışın kırmızımsı renge dönüşür. Yaprakları üç parçalı ,sert,7-15 cm uzunluk ve genişliğe sahiptir.(-20  C / -15 C dayanımlı)

helix "Arborescens"

   Bu varyete çalı formludur. Yaprakları yeşildir. (-30 C /-20 C  dayanımlı)

helix " Oro di Bogliasco" ( "Goldheart" )

   Bu varyete soğuğa dayanıklı değildir.(-20  C / -15 C dayanımlı) Yapraklarının ortası altın sarı ,kenarları parlak koyu yeşildir. Dallar kırmız-pembemsi örtü ile canlanır. Oldukça güzel bir görsellikleri vardır. Küçük olan  yapraklar gençliği, büyük yapraklar bitkinin yaşlılığını ele verir.

 

HEDERA CANARİENSİS

 

Canariensis " Gloire de Marengo" ( " Variegata" )

   Hızlı gelişim gösteren arsız bir varyetedir.Yaprakları  ince ve büyüktür. (-10 C dayanımlı ).Büyük yapraklarının belirgin özelliği ortası koyu yeşil kenarları düzensiz alacalı krem rengidir.

Canariensis (Algeriensis)

   (-15 C / -10 C  dayanımlı).Yaprakları oval,büyük,parlak yeşildir.(12-15 + cm)

 

HEDERA COLCHİCA

 

Colchica (Amurensis) (Roeynerana)

   (-20 C /-15 C dayanımlı ) Yaprakları 12-15 cm eninde,15-20 cm uzunluğundadır.Arsız bir yapıya sahip olmasına rağmen soğuklarda  korunmaya alınmalıdır. Yaprakları oval, ince,yeşil renklidir.

Colchica "Marmorata Aurea"

   (-20  C / -15 C dayanımlı) Yeşil yapraklarının saplarından başlayıp kenarlarına ulaşan sarımsı renklenme vardır.Yapraklarının kenarları hafif dalgalı ve büyük formludur.(15-20 cm)

 

Colchica "Dentatovariegata"

   (-20  C / -15 C dayanımlı) Yaprakları sarı ve beyaz lekeli üçgen şeklindedir.Yaprakları 10-15cm ölçüsündedir.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com