ZINNIA (ASTERACEAE)

ZINNIA (ASTERACEAE)
Tek Yıllık

 

Üretilen çeşitleri başlıca aşağıdaki iki türden elde edilmiştir:

 

ZINNIA ELEGANS

 

   Sert, dik ve dallanmış sürgünlerce taşınan, karşılıklı dizilmiş, oval, sivri uçlu, kınlı yapraklar 70 cm yüksekliğinde tutamlar oluşturur. Gelişmiş çeşitlerde boy da artar. Sürgünler, üst üste dizilmiş, dar taç yapraklardan (dilcik) oluşan, tekil konumlu, genellikle de bol katmerli kapitulaların oluşturduğu, az ya da çok bombeli çiçek kurullarıyla sonlanır. Genellikle her çeşitte bulunabilen, çok sayıdaki çiçek rengi, beyaz, sarı, turuncu, pembe, kırmızı, eflatun ve mordur.

   Pek çok çeşidi birbirlerinden farklı uzunluklarıyla, formlarıyla ve çiçek şekilleriyle ayrılırlar.

Dikkat çekici özelliği: Çiçek renklerinin zenginliği ve çiçeklenme süresidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki iyi drene olan zengin topraklarda yetişir.

Çeşitleri:

Yüksek çeşitleri

·        Katmerli Zinnia elegans, 50 cm yüksekliğinde, üretilen en eski çeşittir. Ortalama ebatlardaki kapitulalar çok bombelidir; çapları 6 cm civarındadır.

·        Uyuz otunu anımsatan çiçekli Zinnia, 80 cm yüksekliğindedir. İlginç şekilli kapitulalar, ince bir biçimde parçalanmış taç yapraklardan oluşan oldukça çıkık bir göbeği çevreleyen düz taç yapraklardan oluşur.

·        Yıldız çiçekli Zinnia, Yüksekliği 90 cm kadardır. 12-15 cm çapa ulaşabilen kapitulalı iri çiçekleri olan, kuvvetli vejetasyona sahip bir bitkidir. Kapitulalar, düzenli olarak üst üste dizilmiş düz taç yapraklardan oluşan, homojen bir kubbe şeklindedir. İri Kaliforniya Zinnia’sı olarak adlandırılan çeşitlerden oluşmuş bir alt grubu vardır.

Bodur çeşitleri

·        Zinnia Diablotin çeşidi. Çiçekleri Zinnia elegans ile aynı ebat ve özelliklere sahiptir, fakat bitki 30 cm’i geçmeyen bir boyda ve daha yoğun bir formdadır.

·        Zinnia Lilliput çeşidi. 30 cm yüksekliğindedir. 3-4 cm çapında,  yarım küre şeklinde, çok sayıda küçük kapitulası vardır. Küçük buketlerin oluşturulmasında kullanılan mükemmel bir kesme çiçektir.

 

ZINNIA ANGUSTIFOLIA

 

   Zinnia elegans’a komşu sayılabilen tek yıllık bitkilerdir. Fakat sürgünleri daha fazla ya da daha az yayılmış vaziyette ve 30-40 cm yüksekliğindedir. Turuncumsu sarı çiçekler bu türde kahverengi lekelidir. Hint karanfillerine oldukça benzeyen çiçekler çok sayıda ve küçüktür.

Çeşitli çaprazlama çalışmaları sonucu, genellikle aynı çiçeklerde iki ya da üç bölümde yoğunlaşmış renk farklılığıyla belirginleşen, pek çok melez tür elde edilmiştir.

Dikkat çekici özelliği: İlginç ve zıt çiçek renkleridir.

Toprak ve ışık isteği: Çok sıcak ortamlardaki sağlıklı topraklarda yetişir.

Üretimi: Çimlenme özellikleri;karanlıkta gerçekleştiği için, ekim sırasında tohumların üzerlerinin iyice örtüldüğünden emin olunması gereklidir.

1)      Tohumları Mart'ta örtü altında ekilir, Nisan'da cam örtü altında şaşırtmaları yapılır ve genç bitkiler Mayıs'ta aralarında, yüksek boylu çeşitler için 35/40 cm, alçak boylular içinse  25 cm’lik aralıklarla kalacak şekilde topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ekim'e kadar sürer.

2)      Tohumlar, Mart sonu-Nisan gibi, soğuk cam örtü altına ya da uygun konumdaki bir fideliğe ekilir. Mayıs sonu – Haziran gibi de fideler toprağa alınır. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar devam eder. Üretim boyunca düzenli olarak sulama yapılması ve kuru çiçeklerin toplanması gerekir.

Uygulama alanı: Zinnia’nın tüm çeşitleri, bitki yastıklarında, düzenlemelerde çiçek lekeleri oluşturmada, bordürlerde vb. ortamlarda kullanım için uygundur. Yüksek boylu çeşitleri, vazoda muhteşem duran harika kesme çiçeklerdendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com