VERBENA (VERBENACEAE)

VERBENA (VERBENACEAE)

Tek ve çok yıllık

   Verbena officinale tamamen farklı bir tür olmak üzere, burada dekoratif özellikteki üç türüne yer verilecektir.

 

VERBENA HYBRIDA

 

   20-25 cm yüksekliğinde, tek yıllık olarak üretilen çok yıllık bir bitkidir. Tüm yaz ve sonbahar mevsimi boyunca şemsiye şeklindeki çiçek kurullarıyla kaplı olan yayvan sürgünler, yapraklarla bezelidir. Beyazdan maviye kadar, kırmızı da dahil olmak üzere, geniş bir renk yelpazesine sahip çiçekleri, bazı çeşitlerde göz şeklinde lekelidir.

Dikkat çekici özelliği: Zengin çeşitlilikteki canlı çiçek renkleri ve çiçeklenme süresidir.

Toprak ve ışık isteği: Havadar ve güneşli ortamlardaki, her çeşit zengin ve verimli toprakta yetişir.  Kıyı iklimine de dayanıklıdır.

Çeşidi:

·        Verbena ‘Sandy’. Dik duruşlu, iyi dallanmış bir bitkidir. Top şeklindeki çiçekleri,  çarpıcı renklerdedir.

 

VERBENA VENOSA

 

   Genellikle tek yıllık olarak üretilen çok yıllık bir bitkidir. Son derece dayanıklı, sağlam ve zariftir. 25-40 cm arası uzunluktaki sürgünler, Haziran'dan  Ekim'e kadar uçlarında, mavimsi mor çiçeklerden oluşan başak şeklinde kurulları taşırlar.

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin çok hoş mavi-mor rengi ve çiçeklenme süresidir. 

Toprak ve ışık isteği:  Güneşli ve sıcak ortamlardaki, kireçli ve kurak da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

 

VERBENA AUBLETIA

 

   20 cm yüksekliğinde, dik ya da yatay sürgünlere sahip tek yıllık bir bitkidir. Temmuz'dan Ekim'e kadar beliren, boylamasına uzun başak şeklindeki çiçek kurulları pembe - koyu kırmızı renktedir. Bitki yastıkları ve bordürler için mükemmel bir yer örtücü bitkidir.

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmesinin sürekliliği ve yer örtücü bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi:

Üretimin özellikleri: Tohumların çimlenmeleri, oldukça hassas bir dönemdir. Tohumların soğuk bir ortamda bulunmaları çimlenmeyi destekler. Bu nedenle ekimden önce, tohumların on beş gün kadar, su geçirmez bir paket içersinde, buz dolabında tutulmaları faydalı olur.  Tohumların iyice örtülmesine özen gösterilmelidir, çünkü çimlenme karanlıkta gerçekleşir.

1)      Tohumları, Mart'ta sıcak örtü altında ekilir. Şaşırtmaları sıcak örtü altında ya da yastık üzerine yerleştirilmiş saksılara yapılır.  Genç bitkiler, M'ayısta 25 cm’lik aralılarla topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ekim'e kadar devam eder.

2)      Tohumları Nisan'da, soğuk cam örtü altında fideliğe ekilir ve  fideler Haziran'da, her yönden 25 cm mesafe kalacak şekilde topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar sürer.

Verbena’lar, vejetasyon dönemleri boyunca bolca sulanmak ister.

Uygulama alanı: Verbena’lar en güzel yaz çiçeklerindendir.  Bordürlerin, bitki yastıklarının ve yer örtücülerle çiçeklendirilmek üzere ayrılmış alanların da aranılan bitkileridirler.

Verbena venosa, aynı uygulama alanlarında kullanılmakla birlikte, kuraklığa ve kireçli topraklara son derece dayanıklı bir türdür.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com