POLIANTHES TUBEROSA (AMARYLLIDACEAE)

POLIANTHES TUBEROSA (AMARYLLIDACEAE)
Soğanlı

 

   Daire şeklinde dizili yaprakların arasından yükselen, yoğun kokulu, büyük, beyaz, borumsu  çiçeklerden oluşan bir kurulla sonlanan, 80-100 cm arası boya sahip bir çiçek sapı olan, çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Çiçeklenme, dikim tarihini takiben, Temmuz'dan sonbahara kadardır.

La Perle çeşidi, özellikle büyük çiçekleri sebebiyle tercih edilen, geç çiçeklenen bir bitkidir. bitki yüksekliği 75 cm’dir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin son derece hoş kokusudur.

Toprak ve ışık isteği: İyi drene olan, humusça zengin topraklarda, korunaklı ve güneşli ortamlarda yetişir.

Üretimi:

1)      Uygulama alanında üretilebilirler. Soğanları toprak yeterince ısındıktan ve don tehlikesi de tamamen ortada kalktıktan sonra, dikilir. Soğanın üst ucu toprak seviyesinde olmalıdır. Üretim süresince ölçülü bir sulama yapılır. Çiçeklenme yaz sonunda başlar. Soğanlar tekrar kullanılamazlar, çünkü kıştan önce yeterince rezerv toplayamazlar.

2)      Saksıda üretimleri.Henüz yeşermemiş en büyük soğanları, kendilerini çevreleyen kuru kısımları ayıklandıktan sonra, Mart'ta dikilir.

Dikimin yapılacağı saksıdaki karışım, 1/3 oranında gözenekli bir toprak, 1/3 oranında çürük toprağı, 1/3 oranında da kum olmalıdır. Soğanlar örtü altında dikilir. Çiçek sapları belirene kadar ölçülü,  ardından daha yoğun bir sulama yapılır.

   Çiçek sapları uzadıkça, çubuklarla desteklenir. Ayrıca yine gelişimleri boyunca giderek arttırılacak bir havalandırma gelişime yararlı olur. Örtünün camekanları, Haziran'da kaldırılmış olmalıdır. Çiçeklenme Haziran'dan Eylül'e kadar devam eder.

   Kış çiçeklenmesi elde edilmek isteniyorsa,  soğanlar Eylül'e kadar, serin fakat kuru bir mahzende saklanmalı ve bu dönemde saksılara alınarak, ısıtılmış bir seraya ya da yeterince aydınlık bir iç mekana konulmalılardır. Bu durumda çiçeklenme Ocak'tan Mart'a kadar olacaktır. Bitki yavru soğanların ayrılmasıyla çoğaltılır. Fakat çiçeklenme için dikimden itibaren iki ya da üç sene geçmesi gereklidir.

Uygulama alanı: Genellikle çiçeklerinin çok hoş kokusu sebebiyle tercih edilir. Çiçeklenme döneminde korunaklı alanlara taşınabilmeleri isteniyorsa, büyük saksılarda da yetiştirilebilirler.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com