TITHONIA SPECIOSA (ASTERACEAE)

TITHONIA SPECIOSA (ASTERACEAE)
Tek yıllık

 

   1,3-1,5 m arasında boylanabilen, 10-12 cm çaplarında, parlak turuncumsu kırmızı renkli, basit çiçeklere sahip, büyük bir bitkidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Katmersiz Dahlia’nınkini hatırlatan, ışıltılı renklerdeki çiçekleridir. Ayrıca gelişimi de hızlıdır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ve korunaklı ortamlardaki, verimli ve sağlıklı topraklarda yetişir.

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında örtü altında ya da Nisan – Mayıs aylarında dış mekandaki toprağa ya da fideliğe ekilir. Şaşırtmaları yapıldıktan sonra genç bitkiler Mayıs'ta, 60 ya da 80  cm’lik aralıklarla uygulama alanına dikilir.

Uygulama alanı:

·        Çim zemin üzerinde, küçük gruplar halinde tek başına kullanılır.

·        Kış çiçeklenmesine sahip tek yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarının ya da çiçek tarhlarının arka planında kullanılır. Kesme çiçek olarak da kullanılır.

Çeşidi:

·        Tithonia speciosa ‘Torch’. Turuncumsu kırmızı renkte, 1,5 m yüksekliğinde bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com