TIGRIDIA PAVONIA (IRIDACEAE)

TIGRIDIA PAVONIA  (IRIDACEAE)
Soğanlı  

                     

   Yarı dayanıklı, soğanlı bir bitkidir. Dik sürgünleri, diplerinden kılıflı yapraklarla birleşmiştir. Her sürgün bir ila dört arasında çiçek taşır. Gerek renkleriyle, gerekse formlarıyla, sıra dışı güzellikte çiçekleri vardır. 8-10 cm genişliğindeki, çarpıcı bir  kırmızı  tonunun hakim olduğu çiçekler, merkezde kızıl ve sarı benekli ve ya zebra gibi çizgili desenlidir. Ömrü sadece bir gün olan çiçekler, Temmuz'dan Ekim'e kadar sürekli yenilenirler.

 

Dikkat çekici özelliği: Canlı renklere sahip çiçeklerinin ilginçliğidir.

Toprak ve ışık isteği: Sıcak, güneşli ve havadar ortamlardaki, killi-silisli topraklarda yetişir.

Üretimi: Soğanlar, Mart – Nisan aylarında, 6-8 cm derinliğe ve 15 cm’lik aralılarla dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar sürer. Tigridia’lar yeterince dayanıklı bitkilerdir. Korunaklı ortamlardaki, kumlu ve sağlıklı bir toprağa iyice gömüldükleri taktirde, kışı, kuru yaprak örtüsünün de yardımıyla toprakta geçirebilirler. Eğer çetin geçecek bir kış mevsimi söz konusuysa, soğanların donlardan evvel topraktan çıkartılıp, korunaklı bir ortama alınarak, kum ve kuru toprak karışımı içersinde saklanmaları gereklidir.

   Bitki, sonbaharda Kasım ayında gerçekleştirilen soğan toplama işlemi sırasında, yavru soğanların ayrılmasıyla çoğaltılır. Kışın diğer soğanlarla aynı koşullarda saklanan yavru soğanlar, Mart – Nisan aylarında daha az bir dikim aralığıyla toprağa dikilirler. Çiçeklenme ilk seneden itibaren başlar fakat yoğun bir çiçeklenme elde edilmesi ancak ikinci çiçeklenme sırasında mümkün olur.

Uygulama alanı: Trigridia’lar, diğer soğanlı türlerle (örneğin Montbretia), hatta çok yıllık bitkilerle birlikte rahatlıkla kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com