IBERIS ( CRUCIFERAE) Hünkar Beğendi

IBERIS ( CRUCIFERAE)
Hünkar Beğendi
Tek ve çok yıllık

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

IBERIS AMARA

 

   Her biri uçlarında, kokulu, beyaz, küçük çiçeklerden oluşmuş gruplar halindeki kurulları taşıyan, 25 cm yüksekliğinde, dallanmış çok sayıda sürgünü olan bodur bir bitkidir. Çiçekler Haziran'dan donlar başlayıncaya dek kesintisiz açarlar ve bütünde konik bir buket oluştururlar.

Iberis amara hesperidifolia çeşidinin, gruplar halinde kurullar oluşturan, saf beyaz çiçekleri vardır.

 

IBERIS UMBELLATA

 

   Eflatun – mor renkli çiçekleri, Haziran'dan Ağustos'a kadar, şemsiye şeklinde kurullar oluşturarak, sayıları oldukça fazla olan sürgünlerin uçlarındaki yerlerini alırlar; bol çiçekli bu bitkilerin kurulları gerçek bir buket oluştururlar. Bitkinin yüksekliği 30 cm’dir. Çiçek renkleri, beyaz, canlı pembe, mor, çiğ et rengi, hatta karmen kırmızısı olan çeşitleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Şemsiye şeklinde kurullar oluşturan ilginç çiçekleridir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, kireçli de dahil olmak üzere, her çeşit serin toprakta yetişir. Kıyı iklimine de dayanıklıdır.

Üretimi: Kolaydır.

1)      Tohumları Nisan sonu – Mayıs gibi, doğrudan uygulama alanına ekilir; ardından bitkiler arasında 15 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır.

2)      Tohumları Mart – Nisan aylarında, soğuk cam örtü altında fideliğe ekilir. Elde edilen fideler Mayıs'ta, kökün etrafındaki topraklı kısım zedelenmeden toprağa dikilir. Çiçeklenme, ekimi takiben Haziran'dan Ağustos'a kadar sürer.

3)      Uygulama alanı: Bitki yastıklarında, bordürlerde, saksılıklarda ve kesme çiçek olarak kullanılır. 

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

IBERIS SEMPERVIRENS YA DA THLASPI SEMPERVIRENS

 

   25 cm yüksekliğinde, sık dallanmış, herdem yeşil, odunsu bir bitkidir. Yapraklar koyu yeşildir. Nisan – Mayıs aylarında açan, gümüşi beyaz renkli çiçekler, sürgünlerde uç konumlu gruplar oluşturur. ‘Snowflake’ çeşidi, saf beyaz renkte çiçeklidir; yapraklanmasının genişliği ve çiçeklerinin iriliğiyle dikkat çeker. Çiçeklenme Mart'tan Mayıs'a kadar devam eder. Yüksekliği 20-25 cm civarındadır. Bu tür en çetin kışlara bile çok iyi direnir.

 

IBERIS GIBRALTARICA

 

   Genellikle kızarmış olan sürgünleri,lila renkli çiçeklerin oluşturduğu merkezde soluk renklerdeki düz ve sıkışık gruplar halindeki çiçek kurullarını taşır. Çiçeklenme Nisan'dan Haziran'a kadar sürer. Yüksekliği 25-30 cm arasındadır. Az dayanıklı bir türdür.

 

Dikkat çekici özelliği: Bordürlerin mükemmel bitkileridirler.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Tohumları Nisan'dan, Haziran – Temmuz aylarına kadar, fideliğe ekilir, burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra genç bitkiler, tercihen sonbaharda ya da ilkbaharda, 30 ya da 50 cm’lik aralıklarla uygulama alanına dikilir.

Iberis sempervirens, Haziran'dan Ağustos'a kadar çelik alımıyla da çoğaltılabilir. Hatta en kolay yöntem, Ekim'den Mart'a kadar kök ayrımıyla çoğaltılmalarıdır.

Uygulama alanı: Çok yıllık Iberis’ler, kalıcı bordürlerin oluşturulmasında, kaya bahçelerinde ve şev taşlarının aralarında kullanılırlar. Tek yıllık ve çok yıllık Iberis’ler, aynı zamanda saksılarda yetiştirilmeye de uygun bitkilerdir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com