TAGETES SIGNATA (ASTERACEAE) Kadife Çiçeği

TAGETES SIGNATA (ASTERACEAE)
Kadife Çiçeği
Tek yıllık

 

   Koyu yeşil renkli, mızrağımsı ve kenarları dişli yaprakları olan dayanıklı bir bitkidir. Sarı ya da turuncu renkli çok sayıdaki çiçekleri, Temmuz'dan Ekim'e kadar açarlar. Bitkinin her kısmı, ezildiği taktirde kuvvetli bir koku yayar. Bu cins, Tagetes patula (Kadife-Hint karanfili) ve Tagetes erecta’yı (Kadife-Hint gülü) da içerir.

   Tagetes signata pumila türü, turuncumsu sarı renkli, koyu turuncu lekeli, katmersiz bol çiçekli, minyatür bir Tagetes patula’ya benzer. 30 cm yüksekliğinde, yoğun formlu, eni boyundan daha fazla olan, ince yapraklı bir bitkidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Uzun süreli ve yoğun çiçeklenmesi olan bitkinin zarifliğidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, kurak ve fakir de dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Tohumları Nisan'da, uygun konumdaki fideliğe ekilir. Burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra genç bitkiler, Mayıs sonunda, 30 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Ya da tohumlar Mart'ta yastık üzerine ekilir. Fidelikte şaşırtmaları yapılır ve bitkiler Mayıs'ta uygulama alanına dikilir. Çiçeklenme Mayıs sonu – Haziran başı gibi başlar ve Ekime kadar sürer.

Uygulama alanı: Bu bodur türün, düzenli vejetasyonu ve çiçeklenmesinin son derece bol olması onu, kış dekorasyonları için ideal bir bordür bitkisi yapmıştır. Yer örtücü olarak da kullanılır. Örneğin benzer vejetasyondaki Alyssum maritimum’un kızıl, mor ya da beyaz çiçekli çeşitleriyle ile birlikte hoş kontrastlar oluşturur.

Çeşidi:

·        Tagetes signata ‘Gnom’. Sarı – turuncu renkli koyu lekelidir.

20 cm yüksekliğinde, düzgün formlu ve renkli çok bodur bir bitkidir. Çiçeklenme çok uzun sürelidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com