NICOTIANA (SOLANACEAE)

NICOTIANA  (SOLANACEAE)
Tek ve çok yıllık

   Çok dekoratif ve farklı niteliklere sahip çok sayıda türü vardır. Bu türlerden bazıları, sadece ilgili bakanlıkların izinleriyle üretilebilirler.  Öncelikle üretimleri hakkında geniş bi bilgi edinmek gereklidir. Dekoratif Nicotiana üretilminin, bazı bölgelerde yasaklanmasının sebebi, bu türe dadanan hastalıkların endüstriyel üretimlere yayılmasını önlemektir. 

 

Dikkat çekici özelliği: Geniş ve dekoratif yapraklanmasıdır. Aynı zamanda ilginç, kokulu çiçekleri vardır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ve sıcak ortamlardaki, zengin ve iyi drene olan topraklarda yetişir.

 

NICOTIANA  AFFINIS

 

   Tek yıllık olarak üretilen çok yıllık bir bitkidir. Uzunluğu 70-100 cm arasında değişen, dik, tüylü, çok sayıda sürgünleri vardır. Bunlar, Temmuz'dan donlar başlayıncaya dek, yatay olarak, uzun-dar tüpler şeklinde, muhteşem kokulu, beyaz çiçekleri taşır.

Daha yoğun ve bodur formlarda F1 melezleri elde edilmiştir.

Çeşitleri:

·        Nicotiana affinis ‘Domino’ karışık F1 melezi. Dik formlu, dayanıklı, donlara kadar açan kırmızı çiçekli bir bitkidir.

·        Nicotinium affinis ‘Calumet’ F1 melez çeşidi. Harika kokulu bir bitkidir.

 

NICOTINIUM SYLVESTRIS

 

   Çok yıllık olmasına rağmen tek yıllık olarak üretilen bir bitkidir. Pitoresk formlu, 1,5-2 m arası uzunluklarda sürgünleri olanbir bitkidir. Sürgünlerin uçlarında, 8-10 cm uzunluğunda, hafif kokulu, sarkık, çok sayıda beyaz çiçek yer alır.

 

NICOTINIUM  TABACUM MACROPHYLLA

 

   Çok gür ve büyük bahçelerde kullanıma uygun dekoratif bir bitkidir. 2m’den daha uzun bir boya sahip bu bitkinin yoğun ve büyük çiçekleri kızıl renklidir. Fakat çiçeklenmesi geç başlar.

Üretimi:

1)      Tohumları Mart'ta, örtü altında  ekilir, şaşırtmaları yapılan genç bitkiler, Mayıs'ta çeşide göre değişen 80 ya da 100 cm’lik aralılarla toprağa dikilir. Alçak boylu çeşitler için dikim aralığı 35 cm olmalıdır.

2)      Tohumları Nisan –Mayıs ayları arasında, uygun konumdaki fideliğe ekilir; henüz çok genç olan fideler yine fidelikte şaşırtmaya alınır ve genç bitkiler, Haziran'da yukarıda belirtilen mesafelerle toprağa dikilir.

Nicotinium tabacum macrophylla en fakir topraklarda bile barınabilir. Fakat bu bitki, organik ve hayvani gübrelemeye mükemmel bir tepki  verir.

Uygulama alanı: Bitki yastıkları için mükemmel bir bitkidir (özellikle de yoğun formlu F1 melezlerinin yaratılmasından bu yana).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com