LIMONIUM (PLUMBAGINACEAE)

LIMONIUM (PLUMBAGINACEAE)
Çok yıllık

 

   Bu cinsin, dipte tam bir rozet şeklinde dizilmiş geniş yapraklara, genellikle yayvan ya da hafif piramidalimsi koçanlar şeklinde, zarif ve hafif  kurullar oluşturan, küçük ve çok sayıda çiçeklere sahip çok sayıda çeşidi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçek renklerinin zenginliği ve kuru çiçek buketlerinde kullanılan bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki hafif yapılı ve serin topraklarda yetişir. Kıyı ikliminee dayanıklıdır.

 

LIMONIUM LATIFOLIUM

 

   60 cm yüksekliğinde, kenarları hafifçe dalgalı, geniş yaprakları olan bir bitkidir. Çok sayıda, açık mavi, küçük çiçekten oluşan çok dallanmış çiçek kurulları piramidal şekillidir. Çiçeklenme Temmuz – Eylül ayları arasındadır.

 

LIMONIUM SINUATUM

 

   40 cm yüksekliğinde, saf mavi, pembe, beyaz ya da sarı olmak üzere çeşide göre değişen renklerde, iri çiçeklerden oluşmuş, yayımsı koçanlar şeklinde kurullar taşıyan bir bitkidir. Bu bitki, çok yıllık olmasına rağmen, tek yıllık olarak yetiştirilir ve ekimden üç ay sonra çiçeklenir. Hiçbir özen gerektirmeyen, kuraklığa direnebilen son derece dayanıklı bir bitkidir.

 

LIMONIUM BONDUELLI

 

   Cezayir kökenli bu tür, bir öncekine çok benzer fakat çiçekleri çok güzel bir altın sarısı rengindedir.

 

LIMONIUM TATARICUM

 

   25-30 cm yüksekliğinde, üzerinde pembe alacalı, sayısız küçük çiçeğin yayılmış olduğu, koçan şeklinde geniş çiçek kurulları vardır.

 

LIMONIUM SUWOROWII

 

   Dallanmış, boylamasına uzun, başak şeklideki çiçek kurulları, çok güzel ve pastel bir pembe tonundadır. Bitkinin yüksekliği ise 60 cm’dir.

Üretimi: Ticari ortamda satılan tohumları, brahtelerden ve onları çevreleyen diğer bitkisel katmanlardan arındırılmış durumdadır.

Mart – Nisan aylarında örtü altında ya da Nisan'dan Haziran'a kadar dış mekandaki fideliğe ekilirler. Şaşırtmaları toprağa ya da saksıya yapılır.  Elde edilen genç bitkiler, sonbaharda ya da gelecek ilkbaharda,  silisli ve serin toprağa, 50 ya da 60 cm’lik aralıklarla dikilirler.

Limonium sinuatum ve bonduelli türleri tek yıllık bitkiler olarak üretilir. Tohumları Şubat – Mart aylarında, örtü altında ekilir. Şaşırtmaları soğuk cam örtü altında, saksıya yapılır. Elde edilen genç bitkiler, Mayıs'ta, kök etrafındaki topraklı kısım zedelenmeden, güneşli bir konumdaki, hafif ve serin nitelikli bir toprağa, 50 cm’lik aralıklarla dikilirler. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar devam eder.

Uygulama alanı: Limonium’lar, parterlerde kullanılırlar. Fakat asıl kuru çiçek buketlerine dahil edilerek kullanılırlar. kuru çiçek olarak oldukça ilginç bitkilerdir. Çiçek kurulları henüz tamamen açılmadan toplanıp, gölge ve havadar bir ortamda, baş aşağı asılarak kurutulur.

LIMONIUM ARMERIA (BKZ. ARMERIA MARITIMA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com