SEMPERVIVUM (CRASSULACEAE)

SEMPERVIVUM (CRASSULACEAE)
Çok yıllık

 

   Sempervivum’lar, rozet şeklinde dizili etli yapraklarıyla, küçük bir enginarı anımsatırlar. Yapraklar, birbirlerinin üzerine yapışık bir vaziyette, 5 cm yüksekliğinde tutamlar oluştururlar. Yaz aylarında yaprakların arasından yükselen çiçek sapları değişik yüksekliklerdedir ve tepelerinde, küçük kırmızı, pembe ya da sarı çiçeklerden oluşan, demetler şeklindeki kurulları taşırlar.

 

Dikkat çekici özelliği: Hemen hemen hiçbir özen gerektirmeyen, kuraklığa son derece dayanıklı, küçük bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Kurak ve fakir de dahil olmak üzere, iyi drene olan her çeşit toprakta yetişir. Her türlü güneş alma konumunda barınır ve özellikle kuraklığa karşı çok dayanıklıdır.

 

Üretimi: Tüm yaz mevsimi boyunca gerçekleştirileiblen kök ayrımıyla çoğaltılır.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinin, şev taşlarının aralarındaki boşlukların, taşlı ve kuru  alanların ideal bitkisidir. Saksıda yetiştirilmesi de mümkündür.

 

En yaygın türleri:

·        Sempervivum tectorum , Boylamasına uzun ve yeşil yaprakları tepelerde kahverengileşmiştir.

·        Sempervivum arachnoideum, Küçük rozet şeklinde dizili yaprakları, örümcek ağını anımsatan gümüşümsü uzun iplikçiklerle, ilginç bir biçimde birbirlerine karışmışlardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com