SCILLA (LILIACEAE)

SCILLA (LILIACEAE)
Soğanlı

 

   Bazı türleri, çok küçük bir botanik farklılıktan dolayı, günümüzde Endymon adı altında gruplandırılır. Fakat burada, Scilla cinsi dahilinde ele alınacaklardır. Bunlar ilkbahar çiçeklenmesine sahip, çok yıllık, soğanlı bitkilerdir. Tutamlar oluşturan, şerit şeklindeki, koyu yeşil yaprakların merkezinden, doğdukları andan itibaren bir ya da çok sayıda hafif ve zarif çiçek sapı  yükselir.

 

Dikkat çekici özelliği: Üretimi çok kolay olan, ilkbahar çiçeklenmesine sahip ve  kışın yerinde bırakılabilen bir bitkidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ya da yarı gölge ortamlardaki, serin fakat iyi drene olan topraklarda yetişir.

 

SCILLA CAMPANULATA YA DA ENDYMION HISPANICUS

 

   30 cm yüksekliğinde, Nisan – Mayıs aylarında, piramidal gruplar şeklinde çiçek kurulları veren bir bitkidir. Küçük fakat bol miktardaki çan şekilli çiçekleri bu türde mavi renktedir. Çiçek renkleri beyaz ve pembe olan çeşitleri vardır.

 

SCILLA SIBERICA

 

   Her biri, Şubat – Mart aylarında, iki-dört adet mavi ya da beyaz çiçek taşıyan, 15 cm yüksekliğinde, iki ya da üç çiçek sapına sahiptir.

 

SCILLA PERUVIANA

 

   Dairesel dizilmiş yayvan yapraklara ve bunlardan yükselen, bu türde canlı mavi renkte olan çiçeklerden oluşan, çok sıkışık, konik bir buketi taşıyan, güçlü bir çiçek sapına sahip, 20 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Diğer bir çeşidinde çiçekler beyazdır.

 

Üretimi: Ticari ortamlardan elde edilen soğanları, sonbaharın başından itibaren dikilir. Soğanlar 7/10 cm derinliğe, 15-20 cm’lik mesafelerle toprağa yerleştirilir. Soğanlar çoğalabilmeleri için uzun yıllar toprakta bırakılmalılardır.

En az üç yılda bir, Ağustos ayında gerçekleştirilen, soğan ayrımıyla da çoğaltılabilirler. Çiçeklenme bir ya da en geç iki yıl içinde gerçekleşir.

 

Uygulama alanı: Bu küçük, soğanlı bitkiler, kaya bahçelerini, ağaçlık altı alanları, çok yıllıklarla oluşturulan bordürleri, vb. alanları çiçeklendirmek amacıyla yoğun gruplar halinde dikildiklerinde asıl etkilerini gösterirler. Saksıda üretildiklerinde, evlerde (iç mekanlarda), çiçeklenmelerini sağlamak kolaydır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com