SALVIA (LABIACEAE) Ada Çayı

SALVIA (LABIACEAE)
Ada Çayı
Tek ve çok yıllık

   Çok sayıda çeşidi üretilen bu cinsin tam 700 tane türü vardır. Bunlar tek ya da çok yıllık, dayanıklı ya da dayanıksız, hatta çalımsı özellikte türlerdir.

Fakat tek ya da çok yıllık başlıca birkaç türü, mavi-kırmızı tonlardaki harika renklenmeleriyle bahçelerin dekorasyonunda kullanılır.

   Tüm Salvia tohumları yerinde ekilmeli ve ekildikten sonra bir ya da iki gün boyunca, ışık ihtiyaçlarını karşılamaları için, üzerleri  örtülmeden bekletilmelilerdir. Ardından üzerleri örtülür ve filizin büyümesini desteklemek için ortam nemlendirilir.

 

SALVIA HORMINUM

 

   30-50 cm yüksekliğinde, dik sürgünleri olan tek yıllık bir bitkidir. Uzun gruplar şeklinde dizilmiş küçük, lilamsı beyaz renkli çiçekleri belirgin olmamakla birlikte, mavimsi mor renkli ve daha koyu renkte damarlı brahteleri oldukça dekoratiftir. Çiçeklenme Haziran'dan Ağustos'a kadar sürer. Kırmızı brahteli Salvıa horminum çeşidi ise çok daha dekoratif bir bitkidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Renkli brahteleri olan, çok dekoratif çiçekleridir.

Toprak ve ışık isteği: Sıcak ortamlardaki hafif yapılı topraklarda yetişir.

Üretimi:

1)      Tohumları Nisan – Mayıs aylarında yerinde ekilir. Ardından bitkiler arasında 20 cm kalacak şekilde seyreltmesi yapılır.

2)      Ağustos – Eylül aylarında, fideliğe ekimi gerçekleştirilir. Mart'ta 25 cm’lik dikim aralığıyla topraktaki yerine dikilir.

Uygulama alanı: Özellikle ballı olması sebebiyle kullanılan yerli bir bitkidir.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

SALVIA PATENS

 

   Çok yıllık, fakat Paris’te dayanıklı olmayan bir bitkidir. Etli köklere ve 50-80 cm arsında değişen bir boya sahiptir. Ekim tarihine göre, Temmuz'dan donlar başlayıncaya dek, muhteşem yoğunlukta bir mavi tonunun hakim olduğu, uç konumlu başaklar şeklindeki çiçek kurullarını taşır.

 

Dikkat çekici özelliği: Yoğun mavi renkteki çiçeklerinin güzelliğidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, iyi drene olan her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında, fideliğe, örtü altında normal ya da toprak saksılara ekilir. Saksıya şaşırtmaları yapıldıktan sonra, genç bitkiler Mayıs'ta, 30 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar devam eder.

Uygulama alanı: Birkaç tutamdan oluşan gruplar halinde ya da  sürünücü bitkilerin fonlarında engebe oluşturma amacıyla kullanılırlar.

 

SALVIA FARINACEA

 

   Güneyde çok yıllık olan bir türdür; fakat diğer bölgelerde tek yıllık olarak üretilir. Yoğun tutamlar şeklindedir. Beyazımsı bir tozla kaplı çiçek sapı tarafınca taşınan, uzun başaklar şeklinde çok sayıda  çiçek kurullu vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Canlı bir renge sahip, uzun başak şeklindeki çiçek kurulları ve uzun süreli çiçeklenmesidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki her çeşit sağlıklı toprakta yetişir.

Üretimi: Salvia patens’inkiyle aynıdır.

Uygulama alanı: Bitki yastıklarında kullanılır.

   ‘Victoria’ çeşidi, Özellikle yaz yastıklarının süslenmesinde tercih edilir. Çünkü çiçekleri, kış çiçeklenmesine sahip tek yıllık bitkilerde pek rastlanmayan bir mavi tonundadır.

Çeşitleri:

·        Salvia  farinacea ‘Victoria’. 45 cm yüksekliğinde mavinin harika bir tonunun hakim olduğu çiçekleri olan bitkidir. Donlar başlayıncaya dek, yoğun çiçeklenmesi devam eder.

·        Salvia farinacea ‘Blanche’. 45 cm yüksekliğinde, gümüşümsü beyaz çiçekli bir bitkidir. Odunsu ve çok bol çiçeklidir.

 

SALVIA SPLENDENS

 

   Boyu, çeşidine göre 15-60 cm arasında değişen, dallanmış dik sürgünlere sahip, tek yıllık olarak üretilen çok yıllık bir bitkidir. Işıltılı ve çarpıcı bir kırmızı tonunun hakim olduğu çiçek ve brahtelerden oluşan, sürgünlerde uç konumlu olan, başak şeklinde uzun çiçek kurulları vardır. Çiçeklenme Haziran'dan Ekim'e kadardır.Çarpıcı görünümü ve çiçeklenme süresi sayesinde Salvia splendens, bahçelerin en güzel dekoratif yaz çiçekleri arasındaki yerini almıştır.Eleme çalışmaları, daha bodur formda, daha erken açan, daha yoğun çiçek kurullarına ve daha yoğun renklere sahip çeşitlerin elde edilmesi amacıyla yapılır.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerin kırmızı renginin yoğunluğu ve  çiçeklenme süresidir (Haziran'dan Ekim'e kadar).

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ve sıcak konumdaki her çeşit hafif yapıda ama tercihen zengin topraklarda yetişir.  

Üretimi:

1)      Tohumları Mart'ta fideliğe, örtü altında normal ya da toprak saksılara ekilir. Sıcak yastık üzerine yerleştirilen saksılara şaşırtmaları yapıldıktan sonra genç bitkiler Mayıs sonunda 30 cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir.

2)      Tohumları Temmuz'dan Eylül'e kadar, normal ya da toprak saksılara ekilir. Ortamın hafif gölgeli olmasına dikkat edilmelidir. Saksıya şaşırtmaları yapıldıktan sonra fidelerin cam örtü ya da derecesi ayarlanabilir bir serada kışı geçirmelerii sağlanır. Genç bitkiler Mayıs sonunda topraktaki yerlerine dikilir. Yaz mevsimi boyunca sıkça sulama yapılmalıdır.

Uyulama alanı: Bitki yastıklarında ve çiçek tarhlarında kullanım için uygun, en yoğun kırmızı rengin hakim olduğu kış çiçeklenmesine sahip bir türdür. Çim zemin üzerinde tek başına ya da diğer türlerle birlikte kullanıldığında (ageratum, hint karanfilleri, vb.), çok canlı renk kontrastları elde edilir.

Çeşitleri:

·        Salvia splendens  ‘Eclair’. Çok canlı kırmızı renkli çiçekleri ve koyu yeşil yaprakları olan, 25 cm boyunda bodur bir bitkidir.

·        Salvia splendens ‘Sizzler’. Çiçekleri, beyaz, lavanta, kırmızı, somon renklerinde olan ve erken açan, 35 cm boyunda çok dikkat çekici bir bitkidir.

 

SALVIA  NEMOROSA SUPERBA

 

   Bahçecilik kökenli bir melezdir.  Dik ve yoğun tutamlar oluşturan,  çok yıllık ve dayanıklı bir çeşittir.  Haziran'dan Eylül'e kadar, koyu mor-mavi  çiçeklerden oluşan, başak şeklinde uzun çiçek kurulları vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin mavi rengidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, kurak da dahil her çeşit iyi toprakta yetişir.

Üretimi: Ekim'den Mart!a kadar kök ayrımıyla çoğaltılır. Elde edilen genç bitkiler, çeşide göre değişen 30-50 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

Uygulama alanı: Çiçek tarhlarında, bitki yastıklarında, bordürlerde kullanılır. Mavi rengi, sarı ve turuncu çiçekli çok yıllık bitkilerle birlikte kullanıldığında, çok güzel bir ahenk oluşturur (Rudbeckia, Helianthemum, Solidago, vb. gibi). 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com