SAPONARIA (CARYOPHYLLACEAE)

SAPONARIA  (CARYOPHYLLACEAE)
Tek ve çok yıllık

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

VACCARIA  HISPANICA

 

   Uçlarda dallanmış, dik sürgünlere sahip, 70 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Haziran – Temmuz aylarında açan çiçekler, oldukça büyük, zarif ve bu türde canlı pembe renktedir.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Eylül'de, uygun ortamda doğrudan uygulama alanına ekilir. Bitkiler arasında 30 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Çiçeklenme Haziran  - Temmuz aylarında gerçekleşir.

2)      Tohumları Mart – Nisan aylarında doğrudan uygulama alanına ekilir. Yine bitkiler arasında 30 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Çiçeklenme Temmuz – Ağustos aylarında gerçekleşir.

Uygulama alanı: Kesme çiçek olarak harika buketler oluşturur.

 

SAPONARIA CALABRICA

 

   15-20 cm yüksekliğinde, ince-uzun sürgünlere sahip,  yayvan tutamlar oluşturan, bol çiçekli bir bitkidir. Haziran'dan donlar başlayıncaya dek bitkiyi kaplayan haç şeklindeki çiçekler, bu türde canlı pembedirler. Kırmızı ya da beyaz çiçekli çeşitleri de vardır.

 

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında doğrudan uygulama alanına ekilir. Bitkiler arasında 15 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

SAPONARIA OCYMOIDES

 

   10-15 cm yüksekliğinde sürünücü bir bitkidir. Mayıs – Haziran aylarında, çok yoğun bir şekilde, küçük pembe çiçeklerle bezenir.

 

Dikkat çekici özelliği: Oldukça bol çiçeklenmeye sahip sürünücü bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, kurak da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi:  Tohumları Mayıs – Haziran aylarında, gölgedeki bir fideliğe ekilir. Şaşırtmaları da burada yapıldıktan sonra, genç bitkiler sonbaharda 30 cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir. 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde, bordürlerde, şev taşlarının aralarında kullanılır. Aynı dönemlerde çiçeklenen Campanula muralis  ve Helianthemum’larla birlikte uyumlu kompozisyonlar oluşturur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com