ACANTHUS (ACANTHACEAE) Ayı Pençesi

ACANTHUS (ACANTHACEAE) 
Ayı Pençesi

Çok yıllık

   Yapraklarının zarif görünümünden, Antik dönem heykeltıraşların sütun başı süslemelerinde esinlendiği bir bitkidir.

GENİŞ YAPRAKLI ACANTHUS

 

ACANTHUS MOLLİS 


   1 ila 1,5 m yüksekliğinde, derince dilimli 50 cm’i bulan yapraklara ve genellikle kırmızı damarlarla belirginleşen beyaz çiçeklere sahiptir. Brahteleri ise mor renklidir.


DAR YAPRAKLI ACANTHUS

 

ACANTHUS SPİNOSUS 


   Bu tür diğerlerinden; Dikenli, daha dar dilimlere ayrılmış koyu yeşil renkteki yapraklarıyla ayrılır. Ana nervürler beyazdır. Çiçekler soluk pembe olurken, brahteler kırmızıdır.


  Çekiciliği ve özelliği: Dekoratif ve özgün bir yapraklanmaya sahiptir, Temmuz- Ağustos ayları boyunca açan çiçekleri uzun başak şeklinde çiçek grupları oluşturur.


  Toprak ve ışık isteği: Kolay işlenir havadar ve zengin topraklarda, rüzgara karşı korunaklı sıcak alanlarda iyi yetişir.


  Üretim: Kolaydır.Mart'tan Nisan'a kadar örtü altında ya da Mayıs'tan Temmuz'a kadar açık alanda ekilir. İkişer üçer yaprak belirginleştiğinde, bitkiler bulundukları yerlerden, tekrar toprağa veya toprağa gömülü sıcak bir alana konumlandırılacak saksılara alınarak şaşırtmaları yapılır. Gelecek senenin Mart ayında ise aralarında 80 cm mesafe bırakılarak uygulama alanına dikilirler.


 Uygulama Alanı: Çim alanda tek başına ya da bitki yastıklarını ve süs çalılarını desteklemede kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com