SAGINA SUBULATA (CARYOPHYLLACEAE) Mercan Otu

SAGINA SUBULATA  (CARYOPHYLLACEAE)
Mercan Otu

Çok yıllık

 

   Oldukça dallanmış yatay sürgünleri olan, 5 cm yüksekliğinde, yer örtücü bir bitkidir. Yeşilin bir yumuşak tonunda yaprakları vardır. Mayıs'tan Ağustos'a kadar açan küçük çiçekleri beyazdır.

 

Dikkat çekici özelliği: Oldukça kaplayıcı etkiye sahip, kötü zeminlerde bile yetişebilen yer örtücü bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Yarı gölge ortamlardaki, verimsiz de dahil olmak üzere her çeşit serin toprakta yetişir.

 

Üretimi: Tüm sene boyunca gerçekleştirilebilen kök ayrımı yöntemiyle çoğaltılır. Nisan'dan Haziran'a kadar tohum ekimiyle de çoğaltılabilir. Tohum ekimi gölgede, hafif yapılı topraklarla dolu küçük kasalara, tohumlar gömülmeden hafifçe örtülerek yapılır. 5x5 cm’lik aralıklarla yabani otlardan tamamen arındırılmış bir toprağa şaşırtmaları yapılır. 2-3 cm’lik kenarlara sahip bloklara ayrıldıktan sonra, ilkbaharda, 15 cm’lik aralıklarla dikilir. Sagina subulata’lar yeterince geliştikten sonra, sararmalarını önlemek için, toprağa iyice tutunmuş olmalarına dikkat edilmelidir. Bu bitkinin büyük yüzeylere dikilmesi tavsiye edilmez. Çünkü bu durumda, yabani otlarla karışmaları engellenemez ve yabani otların herbisit kullanılmadan, sadece elle toplanabilirler.

 

Uygulama alanı: Mantar görünümlü bu bitki, döşemelerin birleşim noktalarını, kaya bahçelerindeki girinti çıkıntıları süslemek için çok uygundur. Dikim ortamlarının, ölçülü bir miktarda güneş alıyor olması gereklidir.  

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com