HELIPTERUM MANGLESII (ASTERACEAE)

HELIPTERUM MANGLESII (ASTERACEAE)

Tek yıllık

 

   25-30 cm yüksekliğinde, ince-uzun, dik sürgünlere sahip bir bitkidir. Boylamasına uzun yaprakları mavi-yeşil renkte ve sarılıcı yapıdadır. Kapitulalı çiçekleri, önceleri sarkık, daha sonra ise dik duruşludur. Sarı bir yuvarlağı çevreleyen taç yapraklar, pembe ya da beyaz renklidir.

   Çiçeklenme Mayıs'tan, Ağustos – Eylül aylarına kadar devam eder. Helipterum manglesii maculata çeşidi, 50 cm yüksekliğinde, daha belirgin çiçek renkleri olan bir bitkidir. Çiçekleri sarı bir diskin etrafını çevreleyen canlı pembe renkli bir halkadan ibarettir.

 

Dikkat çekici özelliği: Kuru çiçek üretiminde kullanılıyor olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlarda, fakir de dahil her çeşit iyi drene olan toprakta yetişir.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Mart'ta örtü altında, funda toprağına ekilir. Aynı koşullarda funda toprağına ya da iyice ayrışmış humuslu toprağa şaşırtmaları yapıldıktan sonra, genç bitkiler Mayıs'ta, 20 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenmek üzere saksıda da bırakılabilir.

2)      Tohumları Nisan – Mayıs gibi doğrudan uygulama alanına ekilir. Hafif toprak ya da kumlu ve humuslu funda toprağı tercih edilmelidir. Bitkiler arsında, 20 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Bitkiler yaz mevsimi boyunca bolca sulanmalıdır.

 

Uygulama alanı: Helipterum manglesii, Xeranthemum annuum’lar gibi kullanılır. Çiçekler henüz tamamen açılmadan kesilir; serin ve havadar bir ortamda baş aşağı asılı bir şekilde kurutularak, kuru çiçek buketlerine dahil edilirler.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com