RANUNCULUS ASIATICUS (RANUNCULACEAE) Düğün Çiçeği

RANUNCULUS ASIATICUS (RANUNCULACEAE) 
Düğün Çiçeği

Soğanlı

 

   Tam anlamıyla bir soğanları olmayan bu bitkilerin, etli ve bölünmüş rizomları vardır.Düzenli formdaki çiçekleri, beyazdan kahverengiye, sarı, turuncu ve kırmızı da dahil olmak üzere çeşitli renklerdedir. Basit, bazense dallanmış, 20-30 cm yüksekliğinde, dik saplar tarafından taşınan çiçeklerin bazıları, düzensiz sınırlanmış, alacalı ya da çizgili desenlidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Zengin çeşitlilikte renklere sahip olmalarıdır. İlkbahar çiçeklenmesine sahip soğanlı bir bitkidir ve kesme çiçek olarak kullanılan bu bitkiye büyük bir talep vardır.

 

Toprak ve ışık isteği: Orta düzeyde güneş alan, serin topraklarda yetişir. Çok kuru topraklardan ve çok güneş alan ortamlardan hoşlanmaz.

 

İRİ ANJOU RANUNCULUS ASIATICUS’U

 

   Güzel ve gür bir çeşittir. 4-6 cm hatta 10 cm genişliğinde, katmerli ya da yarı katmerli, çok sayıda gösterişli çiçeği vardır. Tohum yoluyla üretilir.

 

ŞAKAYIK ÇİÇEKLİ RANUNCULUS ASIATICUS

 

   Az ya da çok diklikte, iç içe geçmiş, bazen de çok sıkışık taç yapraklara sahip düzenli çiçekleri vardır.  Katmerli ya da yarı katmerli, çok büyük çiçekleri, formlarının mükemmelliği ve renklerinin güzelliğiyle oldukça ilgi çekicidirler.

 

Üretimi: Kışın yumuşak geçtiği bölgelerde, dikim Kasım ayında gerçekleştirilir. Çiçeklenme Nisan'dan itibaren başlar. Serin iklimlerde, Şubat – Mart gibi dikilmesi tercih edilmelidir. Bu durumda çiçeklenme Haziran'dan itibaren başlayacaktır. Soğanlar, 3-5 cm derinliğe, 10/15 cm’lik aralıklarla dikilir. Kuru yaprak örtüsüyle korunarak, kışı toprakta geçirmeleri mümkünse  de, yaz sonunda sapları kuruduktan sonra topraktan çıkarılmaları tercih edilmelidir. Tüm çeşitleri, dikim esnasında kök ayrımı yoluyla çoğaltılır.

 

Uygulama alanı: Renklerinin çeşitliliği ve vazoda uzun süre dayanabilmeleri nedeniyle en çok kesme çiçek olarak tercih edilen Ranunculus asıaticus’lar, yuvarlak çiçek tarhlarında, çiçek grupları oluşturmada, saksılarda da kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com