CALLISTEPHUS CHINENSIS (COMPOSACEAE) Saraypatı

CALLISTEPHUS  CHINENSIS (COMPOSACEAE)
Saraypatı

Tek yıllık

 

   Yeni elde edilen çeşitlerinin sabitlenmiş özellikleriyle bütün ilginçliğini koruyan, son derece popüler bir bitkidir. Her biri kapitulalı bir çiçek taşıyan dik çiçek sapları az ya da  çok dallanmıştır. Çiçekler Temmuz'dan Eylül'e kadar açarlar.

   Çok sayıdaki çeşitleri birbirlerinden farklı boyutlarıyla, piramidal ya da seyrek olan formlarıyla, bazen düzenli bazense dağınık yapıdaki çiçekleriyle ayrılırlar. Çiçekleri, beyazdan koyu maviye kadar, kırmızının, pembenin her tonu da dahil, hatta bazıları da sarı olmak üzere, türlere göre çeşitli renklerdedir.

   Daha çok tercih edilenler, katmerli Callitephus chinensis’lerdir. Kesme çiçek olarak kullanılan katmersizlere ise özel bir ad verilmesi uygun görülmüştür.

 

Dikkat çekici özelliği: Form ve renk çeşitliliğine sahip, kolay üretilebilen bir bitkidir. Yaz sonunda gerçekleşen çarpıcı çiçeklenmesi de diğer bir tercih sebebidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ve havadar ortamlardaki, derin, nemlimsi, iyi drene olan topraklarda yetişir.

Üretimi:

1)      Tohumları Mart – Nisan aylarında, örtü altında ekilir. Şaşırtmaları yapıldıktan sonra,  genç bitkiler Mayıs'ta uygulama alanına dikilir.

2)      Tohumlar Nisan'da soğuk cam örtü altında ya da güney bölgelerde bir duvar dibine ekilebilir. Şaşırtmaları cam örtü altında ya da uygun konumdaki bir fideliğe yapıldıktan sonra genç bitkiler, Mayıs – Haziran aylarında uygulama alanına dikilir.

Bitkilerin aralarında, çeşide göre 30-50 cm arasında değişen bir mesafe bırakılmalıdır.

3)      Tohumların Nisan sonu – Mayıs başı gibi, doğrudan uygulama alanına ekilmesi de mümkündür. Ardından bitkiler arasında, 30-40 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır.

Genetik yollar dışında, başka hiçbir ilacı bulunmayan bir hastalık olan flosarıus’un istilasına uğramaması için, Callistephus chinensis’in üst üste uzun yıllar aynı yere dikilmesi engellenmelidir.

Uygulama alanı: Kolay bir üretime ve yoğun çiçeklenmeye sahip Callistephus chinensis’ler, yaz sonu için oluşturulan bitki yastıklarında ve çiçek gruplarında kullanım için uygundur. Bodur çeşitleri bordürlerin güzelleştirilmesinde ve saksılarda kullanılır. Çiçeklenmeye hazırlanma evresinde bile, topraklı kök tutamı korunarak kolayca yeri değiştirilebilen Callistephus chinensis, bitki yastıklarında daha erken açan ve Ağustos'ta çiçeklenmesi duran türlerin yerine rahatlıkla dikilebilirler.

   Uzun saplı tüm çeşitleri uzun süre dayanabilen mükemmel kesme çiçeklerdendirler.Katmerli, katmersiz çiçekli ve bodur Callistephus chinensis’ler vardır. Çeşitlerin geliştirilmesine hala devam edilmektedir. Burada günümüzde üretilen, sadece birkaç çeşidine yer verilecektir.

 

KATMERSİZ ÇİÇEKLİ CALLISTEPHUS CHINENSIS’LER

 

Çeşidi:

·        ‘Arc en ciel’ çeşidi. 70 cm yüksekliğinde iri çiçekli bir çeşittir.

 

KATMERLİ ÇİÇEKLİ CALLISTEPHUS CHINENSIS’LER

 

Çeşitleri:

·        ‘Beaute d’Amerique’ çeşidi. 80 cm yüksekliğinde, şakayığa benzeyen çiçeklere sahip bir bitkidir. İri çiçekleri, sert ve çok uzun saplarca taşınır. Kesme çiçek olarak mükemmel bir bitkidir.

·        ‘Princesse super geant’. 70 cm yüksekliğinde, uzun saplı bir çeşittir. Düzenli çiçeklerinin, merkezli, uzun ve borumsu taç yaprakları vardır. Çevre taç yaprakları ise düzdür.

·        ‘Plume d’autruche’ çeşidi. 40 cm yüksekliğinde, seyrek formlu, zarif bir çeşittir. Taç yaprakları dalgalı olan çiçekler oldukça dağınık formludur.

·        ‘Nova’ çeşidi. 60 cm yüksekliğinde  bir bitkidir. İnce kıvrılmış, sivri, çok sayıda taç yaprağı olan canlı ve çeşitli renklerde orta ebatlı çiçekleri vardır.

 

BODUR CALLISTEPHUS CHINENSIS’LER

 

Çeşitleri:

·        ‘Milady’ çeşidi. 25 cm yüksekliğindedir. 25-30 cm genişliğinde dallanmış, iri çiçekli Chrysantheme görünümlü bir bitkidir. Çok sayıda, küre şekilli, katmerli çiçekleri vardır. Çok düzenli çiçeklerin çapı  10-12 cm’dir.

·        ‘Deesse’ çeşidi. 20 cm yüksekliğinde, yoğun formlu, duruşuyla ve düzenli küre şeklindeki çiçekleriyle son derece dekoratif bir bitkidir.

·        ‘Ponpon’ çeşidi. 40 cm yüksekliğinde, dik duruşlu, bol çiçekli bir bitkidir. Çeşitli renklerde, kısa taç yapraklara sahip, küçük çiçekleri vardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com