ARBUTUS UNEDO (ERİCACEAE) Koca yemiş

ARBUTUS UNEDO (ERİCACEAE)
Koca yemiş
Herdem yeşil
Çiçek ve meyveleri Ekim ve Kasım'da belirir.Oldukça dayanıklı bir bitkidir.
    Ortalama gelişim göstermiş bir Arbutus unedo, dipten itibaren dallanmış bir çalı olarak kullanılabilir.Tek başına ya da çalı yastıklarında kullanılır. 5 m yüksekliğindedir.Yaşlandıkça kıvrımlı bir hal alan sürgünlere sahip bu küçük ağacın meyveleri sonbaharda olgunlaşır, gelecek vejetasyon döngüsüne (yaşam döngüsü) ait küçük beyaz çiçeklerin açtığı zamanda bile mevcutturlar.
    Güzel renklerdeki, yenilebilen meyveleri kokusuzdur. Parlak koyu yeşil renkte ve herdem yeşil yapraklanması, meyvelerinin dekoratif niteliğinin de önüne geçmiştir. Gövdeyi saran kahverengi kabuk yer yer yırtılmıştır. Akdeniz havzası kökenli bu küçük ağaçtır. Kireçsiz ya da az kireçli her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir. Bitkinin tutma safhası biraz hassas bir dönem olduğu için kökün topraklı olarak dikilmesi tavsiye edilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com