PHYSOSTEGIA VIRGINIANA (LABIACEAE)

PHYSOSTEGIA VIRGINIANA (LABIACEAE)

Çok yıllık

 

 

   Boylamasına uzun, sivri, kenarları ince dişli olan yapraklarla bezenmiş, 80-100 cm arası boya ulaşabilen, geniş tutamlar oluşturan dik sürgünlere sahip bir bitkidir. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadardır. Çiçek sapı üzerinde dört sıra halinde dizili, düzenli olarak yerleşmiş, lila-pembe renkli çiçekler, başak şeklinde uzun çiçek kurulları oluşturur. Bu dizilimleri kurullara aynı zamanda dört açılı bir piramit görünümü verir. Bu bitkilerin ilginç bir özellikleri vardır, bir kere üzerlerine bastırıldığı ve şekilleri değiştirildiği taktirde, bir daha asla ilk görünümlere dönemezler.

 

Dikkat çekici özelliği: Su kenarlarına, nemli topraklara mükemmel uyum sağlayan çok yıllık bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ve yarı gölge ortamlarda, serin topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Sonbaharda ve ilkbaharda kök ayrımıyla çoğaltılır.

   Mayıs – Haziran aylarında, tohum ekimiyle de çoğaltmak mümkündür. Kurak topraklarda, yaz mevsimi boyunca bolca sulama yapılmalıdır.

 

Uygulama alanı: Nemli ve serin topraklarda, renk lekeleri ve bitki yastıkları oluşturmada  kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com