PHLOX (POLEMONIACEAE)

PHLOX (POLEMONIACEAE)

Tek ve çok yıllık

   Bu isim altında değişik formlarda, tek yıllık, çok yıllık, çok sayıda tür yer alır.Fakat hepsinin ortak özelliği, çiçek kurullarının demetler şeklinde olmasıdır.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

PHLOX DRUMMONDII

 

   Her biri uçlarında demet şeklinde, bir adet hacimli, birkaç adet de diğerlerine oranla daha zayıf, çiçek kurulu taşıyan çok sayıda sürgünü olan otsu bir bitkidir. Oldukça gevşek görünümlü bu kurullar, 2-2,5 cm çapında çok sayıda yuvarlak çiçekten oluşurlar. Büyük çiçekli ve bodur çeşitleri vardır.

 

BÜYÜK ÇİÇEKLİ PHLOX DRUMMONDII

 

   35-40 cm  civarında boylanabilen bu bitki, beyazdan mora kadar, değişik pembe tonları, koyu kırmızı ve narçiçeği de dahil olmak üzere, barındırdığı geniş renk yelpazesiyle diğerlerinden ayrılır. Bu parlak tonların tersine, çok hoş nüanslar da yer alır: koyu kırmızı, pembe, ten rengi, sarı.

   Ayrıca, bazı çeşitlerinin çiçeklerinin kalbinde, daha koyu, daha açık  bir yıldız ya da beyaz bir göz yer vardır. Hatta her ikisinin de yer aldığı ikili kombinasyonlara da rastlanır. Dolaysıyla renklerin sonsuz çeşitlilikte olduğunu söylemek abartı değildir.

 

BODUR PHLOX DRUMMONDII

 

   15-20 cm uzunluğundaki bu bitki yoğun bir forma sahiptir.

Çiçekler aynı özelliklerde, fakat daha küçüktürler ve yapraklanmayı daha iyi örterler. Renk çeşitliliği de daha azdır; fakat renkleri daha parlaktır.

 

Çeşitleri:

  • Phlox drummondii bodur ‘Baeuté’. Çiçek büyüklüğü ve yuvarlaklığı, renk zenginliği (pembe, somon, lal rengi), gibi özellikleri daha iyileştirilmiştir. Formu  bodur Phlox drummondii ile aynıdır, fakat çiçeklenmesi daha yoğun ve daha düzenlidir.

Dikkat çekici özelliği: Çiçek renklerinin  zenginliğidir. Aynı zamanda üretimi çok kolay olan tek yıllık bir bitkidir ve çiçeklenmesi oldukça uzun sürelidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Orta düzeyde güneş alan, hafif yapılı topraklarda yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır. 

 

Üretimi: Şaşırtmadan hoşlanmayan tek yıllık Phlox’ların tohumları doğrudan uygulama yerlerine ekilirler. Nisan – Mayıs aylarında gerçekleştirilen ekimin ardından, bitkiler arasında 20 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır.Daha erken gerçekleşen bir çiçeklenme elde etmek için, Mart sonu – Nisan gibi, cam örtü altında, 6-8 cm’lik saksılara (tercihen turba saksılara), her birine üç, dört adet denk gelecek şekilde tohum ekimi yapılır. Her saksıdaki fidelerden, en güzel olan bir tanesi dikim için korunur, diğerleri çıkartılır. Tohum ekimi fideliğe yapıldıysa, yine fideliğe ya da daha iyisi saksılara şaşırtma yapılır. Elde edilen fideler, Mayıs sonunda topraktaki yerlerine dikilir. Sıcak dönemlerde, bolca sulama yapılmalıdır.

 

Uygulama alanı: Bitki yastıklarında, bordürlerde (bodur çeşitleri), renk lekeleri oluşturmada kullan, üretimi kolay, dayanıklı, mükemmel bir tek yıllık bitkidir.

Saksıda da yetiştirilebilir.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

   Kimisi bodur, kimisi daha boylu pek çok türü vardır. Bunların çok sayıda çaprazlanmaları sonucu, günümüzde Phlox paniculata adı altında üretilen bir seri çeşit elde edilmiştir.

 

PHLOX PANICULATA

 

   Çeşitlere göre değişen, 50-90 cm arası yüksekliğe sahip, dayanıklı, gür bitkilerdir. Yayvan ve seyrek formludur, fakat çok sayıda sürgün üretir. Sürgünlerin her biri, canlı ve saf renklerdeki küçük çiçeklerden oluşmuş, yuvarlağımsı geniş buketler şeklindeki çiçek kurullarını taşır. Çiçek renkleri, beyaz, canlı kırmızı, koyu kırmızı, lal kırmızısı, açık mor, pembe ve onların ara renkleridir. Gözlü, yıldızlı, alacalı çiçeklere sahip çeşitleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Kış çiçeklenmesine sahip, çok dayanıklı, çok yıllık bitkiler olmalarıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli konumlardaki, serin, hafif yapılı, verimli topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Çoğaltılması tercihen kök ayrımı yöntemiyle yapılır. Tohumla üretim yöntemi sadece yeni çeşitlerin elde edilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda kullanılır. Bölme işlemi ya sonbaharda ya da ilkbaharda yapılır.

Aynı zamanda, ilkbaharda genç sürgünlerden çelik alımı da yapılabilir. Fideliğe konan bitkiler, gelecek sonbaharda yerlerine dikilmek üzere bekleyeceklerdir.

 

Uygulama alanı: Phlox panucalata, kış çiçeklenmesine sahip çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarına rahatça dahil edilebilir. Kesme çiçek olarak da kullanılır.

 

BODUR PHLOX

 

Dikkat çekici özelliği: İlkbahar çiçeklenmesine sahip, bodur çok yıllık bitkilerdir.

 

Toprak  ve ışık isteği: Güneşli ortamlarda, kurak da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

Bu isim altında, 10-20 cm boylarında, çiçeklenmesi ilkbaharda olan, pek çok sarınıcı ve yayılıcı yapıda çok yıllık küçük bitkiler yer alır. Çiçekler, yaprak hizasında doğup,  yapraklanmayı tamamen kaplarlar.

  • Phlox duglasii

10 cm yüksekliğinde yer örtücü bir bitkidir. Çiçeklerin taç yaprakları yuvarlağımsıdır. Çiçeklenme Mayıs – Haziran aylarındadır.

  • Phlox subulata

10-15 cm boylarında, yoğun çiçeklenmiş, şirin yastıklar oluşturan, yer örtücü bir bitkidir. Çiçeklerin taç yaprakları uçlarından v şeklinde oyuktur.  Çiçeklenme Nisan – Mayıs aylarındadır.

 

Üretimi: Bu türler, kök ayrımını takiben, sonbaharda iyi drene olan saksılara alınarak, kışın cam örtü altında muhafaza edilir ya da çiçeklenmeden sonra ilkbaharda yine aynı yöntemle kolayca çoğaltılırlar. İlkbaharda yapıldığı taktirde, cam örtü altına alınması bitkilerin tutunmasını kolaylaştıracaktır.

 

Uygulama alanı: Bordürlerde, kaya bahçelerinde, şev taşlarının aralarında kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com