PERILLA FRUTESCENS (LABIACEAE)

PERILLA FRUTESCENS (LABIACEAE)

Tek yıllık

 

   Özellikle renkli yapraklanması için yetiştirilen, piramidal formlu bir bitkidir. Geniş, kenarları dişli, metalik ışıltılara sahip, kızıl-mor (neredeyse siyah) yapraklı bir bitkidir. Lime lime yapraklara sahip olan çeşidi de aynı renkte ve aynı formdadır. Yüksekliği 60-70 cm arasındadır.

 

Dikkat çekici özelliği: Son derece renkli yapraklanmasının güzelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki derin topraklarda yetişir.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Mart sonu – Nisan  gibi, örtü altında ekilir,  şaşırtmaları yapılan genç bitkiler, Mayıs sonunda, aralarında 40 cm kalacak şekilde toprağa dikilir.

2)      Tohumlar Mayıs'ta doğrudan uygulama alanına ekilir ve  ardından,  bitkiler arasında 30 cm mesafe kalacak şekilde seyreltme yapılır. Genç fidelerin uçları budanır. Budama, daha yoğun ve daha iyi dallanmaya sahip olmalarını sağlar.

 

Uygulama alanı: Bitkinin koyu yapraklanması açık renklerle yoğun kontrastlar oluşturmasını sağlar (örneğin Hint karanfillerinin ya da Hint güllerinin sarı rengiyle).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com