ORNITHOGALUM (LILIACEAE)

ORNITHOGALUM (LILIACEAE)

Soğanlı

 

   Etli çizgisel yapraklara sahip, soğanlı, çok yıllık bir bitkidir. Dik bir çiçek sapı tarafından taşınan, beyaz çiçekler, sapın uçlarında gruplar halinde uzun çiçek kurulları oluştururlar.

   Burada, cinsin mevcut yüzlerce türünden sadece aşağıdakilere değinilecektir:

 

ORNITHOGALUM ARABICUM  YA DA  CORYBOSUM

 

   En güzel türlerden biridir.

Mayıs – Haziran aylarında, demet şeklinde kurullar oluşturan bir düzine çiçeği taşıyan, 30-35 cm uzunluğunda bir çiçek sapı belirir. Beyaz taç yaprakların üzerindeki siyah ve parlak over, oldukça çarpıcıdır.

 

Dikkat çekici özelliği: Uzun süre dayanabilen kesme çiçeklerden olması ve çiçeğinin son derece ilginç bir görünüme sahip olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki kumlu topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Kışın çetin geçtiği bölgelerde çok dayanıklı bir tür değildir. Bu nedenle korunaklı ortamlarda yetiştirilmelidir.

Soğanları, sonbaharda 8/10 cm derinliğe, 15/20 cm aralıklarla gömülür. Dikim kış boyunca, yaprak ya da saman örtüsüyle korunmalıdır.  Soğanları, kolayca çoğalabilmeleri için üç, dört yıl boyunca yerlerinde (toprakta) bırakmak gerekir. Aynı şekilde saksıya dikilmeleri de mümkündür. Bu durumda kışın rahatlıkla içeri alınabilirler.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde ve şevlerde kullanılır. Aynı zamanda güzel görünümlü kesme çiçeklerdendir.

 

ORNITHOGALUM UMBELLATUM

 

   Kuraklığa ve soğuğa çok dayanıklıdır. Çiçeğinin üst yüzeyi parlak beyaz, alt kısmı ise mavimsidir. Çiçeklenme Mayıs – Haziran aylarındadır. Gündüz sabah 11.00’de açan çiçekleri, saat 15.00’a doğru kapanır. Bitkinin boyu 30-40 cm civarındadır.

 

Dikkat çekici özelliği: Yıldız şeklindeki sade çiçeğinin güzelliği ve uzun süre dayanabilen kesme çiçeklerden olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki kumlu topraklarda yetişir.  Yarı gölgeye ortamlara da uyum sağlar.

 

Üretimi: Soğanları, sonbaharda, 8/10 cm derinliğe, 15/20 cm’lik aralıklarla  dikilir. Bitkilerin gürleşebilmesi için soğanların uzun yıllar boyunca toprakta bırakılması lazımdır.

 

Uygulama alanı: Ornıthogalum arabicum’unkiyle aynıdır. Kaya bahçelerinde, şevlerde (kurak ortamlarda dahi) kullanılır ve uzun süre dayanabilen kesme çiçeklerdendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com