PIERIS (ERICACEAE)

PIERIS (ERICACEAE)
Herdem yeşil.
İlkbaharda çiçeklenir.Funda toprağından hoşlanır.

PIERIS FLORIBUNDA

    1,5-2 m yüksekliğindedir. Yoğun formlu ve yuvarlağımsı siluetlidir. Beyaz çiçek kurulları, dik koçanlar şeklindedir ve Mart – Nisan aylarında belirirler. Dayanıklı bir türdür.

PIERIS ‘FOREST FLAME’

    Yakın zamanda elde edilmiş olan bu çeşidin, yeni süren sürgünleri, çok çarpıcı bir lal kırmızısı renktedir ve bitkinin tümünü kaplarlar. Hatta uzaktan bakıldığında kırmızı çiçeklerle bezenmiş gibi görünür. Sürgünlerin rengi yazın yeşile döner.

PIERIS FORMOSA

  Bir öncekiyle aynı gürlükteki bu çalı, Nisan – Mayıs aylarında çiçeklenir. Hissedilir oranda, ondan daha az dayanıklıdır, fakat pek çok ilginç çeşidin elde edilmesini sağlamıştır:

    Forestii çeşidinin, yaz mevsimi süresince yeşile dönecek olan pembe renkli genç sürgünleri vardır.
 

PIERIS JAPONICA

   1,5-2 m yüksekliğindedir. Düzenli, yoğun ve yuvarlak tutamlar oluşturur. Parlak koyu yeşil renkli yapraklar herdem yeşil özelliktedir. Sarkık gruplar oluşturan çiçek kurulları, sonbahardan itibaren oluşmaya başlarlar ve Mart –Nisan aylarında açarlar.
Beyaz alacalı yapraklanması olan, daha az gür bir çeşidi vardır (Pieris japonica ‘Variegata’) ve beyaz, pembe ve kırmızı çiçekli pek çok çeşidi vardır.
  Pieris’ler kireçten hoşlanmazlar. Turbalı funda toprağına dikilmelilerdir. Rhododendron ve Azalea’larla birlikte kullanılırlar. Yakıcı olmayan yoğunlukta güneş alan ya da yarı gölge ortamlardan hoşlanırlar.
Dayanıklılıkları yetersiz olduğundan, birincil sürgünleri ilkbahar donlarına karşı son derece duyarlıdırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com